Kızlık Zarı Tamiri Hymenoplasti

Kızlık Zarı Tamiri Hymenoplasti

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde sosyal ve kültürel önemini hala korumaktadır. Anatomik olarak kızlık zarı genital bölge iç dudaklar (küçük dudaklar) araladığınızda yaklaşık 1,5-2 cm içeride vajinanın hemen girişinde yerleşmiş, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan, vajinayı tamamen kapatmayan yarı esnek, ince bir yapıdır. Sanıldığı gibi perde veya tül gibi değildir, vajinanın girişini çevreleyen, değişik kalınlıkta ve şekilde olabilen etsel bir yapıdadır.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarı, bebeklerde ve çocuklarda vajinayı tamamen örter, böylece altları bağlanan veya kişisel hijyenini kendi kendine sağlayamayan çocuklarda  anüsten dışkının vajinaya bulaşmasını ve vajina içine girmesini engeller. Kızlık zarı sayesinde rahim ve yumurtalıklara giden yola mikroplar bulaşamaz, başta sistit olmak üzere ürogenital enfeksiyonların oluşmasını engeller. Ergenlik çağından itibaren kızlık zarı şekillenir, esner ve rahimden gelen adet kanının dışarıya akmasına izin verecek şekilde genişler. Ülkemiz gibi Müslüman toplumlarda kızlık zarı farklı değerlendirilmiş ve “ilk gece kanaması-ilk birlikte olunan erkek” belirteci olarak önem verilmiştir.

Kızlık Zarı Şekilleri

Kızlık zarı çok kalın, çok ince veya çok esnek olabilir, ortasında iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Bazen zarın ortasındaki delik son derece geniştir ve neredeyse zar yok gibidir, bu durumda penis vajen içerisine rahatlıkla girebilir ve ilk gece kanaması gerçekleşmez. Çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur (imperfore hymen), bu durumda adet kanı dışarı akamaz, her adet döneminde sürekli olarak genital kanal içinde kan birikir ve genç kız hala adet göremediğinden ancak belli günlerde çok aşırı ağrı duyduğundan yakınır. Bu durumda adet kanı, tüm rahim ve vajina içine dolabilir. Bu çok ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için kızlık zarına küçük bir delik açılarak içerideki kanın boşaltılması sağlanır.

Kızlık zarı vajinanin içine doğru penisle, parmaklarla veya muayene aletleriyle girildiğinde kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır. Ancak kişiler arası yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar yapısının ince ve az sayıda damar içerdiği durumlarda ilk cinsel ilişkide kan gelmeyebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kültürel sebeplerden ötürü kızlık zarının önemi halen güncelliğini korumaktadır ve bu sebeple kızlık zarı dikimi halen talep edilmektedir. Kızlık zarı dikimine hymenoplasti (hymenoplasty) ya da hymenorafi adı verilir. Bu operasyon için kişinin daha önceden ne zaman ya da kaç defa cinsel ilişkiye girdiğinin önemi yoktur. Kürtaj olmuş, doğum yapmış kadınlarda bile istenildiği taktirde kızlık zarı tamir edilebilir. Gerçekte bozulmuş olan zarın tamamen eski haline getirilmesi mümkün değildir. Ancak vajina duvarından alınan parçalar ile yeni bir kızlık zarı yapılabilir. Böylece gerçekleşecek ilk cinsel birliktelikte penisin vajina içine girmesiyle bu kızlık zarı yeniden yırtılır ve istenilen kızlık zarı kanaması gerçekleşir. Operasyona karar verildiğinde muayenede vaginanın genişliği, kızlık zarının tipi, yırtıkların kaç tane olduğu değerlendirilir ve operasyon tekniğine karar verilir.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Geçici kızlık zarı dikimi genel olarak düğüne veya olası cinsel ilişkiye 25 gün kaladan itibaren yapılır. Geçici kızlık zarı dikiminde kızlık zarının daha önceden yırtılmış olan kısımları yeniden onarılır ve dokuların kaynamasını kolaylaştırmak için kendiliğinden eriyen dikiş materyali (iplik) kullanılır. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Düğüne 25 gün kalmasından itibaren (ister 10 gün , ister 2 gün)  yapılabilir. İşlem yaklaşık 20 dk sürer. Henüz dikişleriniz istenilen sürede erimemişse ancak dokular ipliklerinizibirbirini tuttuysa doktorunuz gerekli gördüğü taktirde ipliklerin fark edilmemesi için ilişkiden 1-2 gün öncesinde  alabilir.

Eğer önünüzde herhangi bir düğün tarihi yoksa ve siz kızlık zarı dikimi istiyorsanız “kalıcı kızlık zarı dikimi” yani “kalıcı flep yöntemi”  yapılır. Bu operasyonda ise kızlık zarına ait olan kalıntılar fleb yöntemiyle birleştirilir ve yeniden kızlık zarı yaratılır. Sedasyon anestezisi ile yapılması tercih edilir. 30-45 dakika sürebilir.

Jinekolojik Muayene ile Kalıcı Kızlık Zarı Tamiri Yapıldığı Anlaşılır Mı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı yaptığı muayenede kızlık zarının yapısını, yırtılıp yırtılmadığını, eğer yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı yoksa yeni mi olduğunu anlayabilir.  Eğer kızlık zarı dikimi yapıldıysa ve kişi henüz cinsel ilişkiye girmediyse bir kadın doğum uzmanı  kızlık zarında operasyona ait bulguları görebilir. Ancak daha önceden kızlık zarı dikimi yapılmış ve ilk gece yırtığı gerçekleşmiş birinde aylar  yıllar sonra yapılan muayenede eski ameliyata ait bulgular saptanamaz, yani daha önceden hymenoplasti operasyonu (kızlık zarı dikimi) yaptırıp yaptırmadığı anlaşılmaz.

Her Yerde Kızlık Zarı Muayenesi Yapılabilir Mi?

Özel muayenehane ve özel hastanelerde kızlık zarı muayenesi yapılabilir ancak resmi yazı düzenlenmez. Ayrıca hastanın kendisi dışındaki herhangi birine muayene sonucunu bildirmek zorunda değildir. Eğer bir devlet hastanesine muayene olacaksanız ve resmi yazı istiyorsanız önce savcılığa başvurup dilekçe almanız gerekiyor.

Doktorlar resmi bir kurumda görevli olmadıkları ve kendilerinden resmi bir yazıyla kızlık muayenesi yapmaları istenmediği sürece bu muayeneyi yapmama veya rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler.

Flep Yöntemi Tekniği İle Kızlık Zarı Diktirme

En kesin ve yüz güldürücü olanı “kalıcı flep yöntemi” dir. Bu operasyonun diğer tekniklerden farkı düğünden 4-5 gün önce yapılması gerekliliğini ortadan kaldırmasıdır. Hasta işlemden sonra ister 3 ay, ister 3 sene sonra ilk cinsel birlikteliğini yaşadığında kanama gerçekleşir. Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilecek kişi tarafından anlaşılmaz, ancak bir kadın doğum uzmanı veya adli tabib tarafından operasyon uygulandığı anlaşılabilir. Bu operasyon sedasyon anestezisi altında uygulanır. Operasyon süresi 30-45 dk. arasında değişir. Hasta işlemden sonra 1 saat dinlendirilir, kanama ve ağrı takip edilir, ardından hasta rahatlıkla yürüyebilir, evine gidebilir, yolculuk yapabilir. Doktorunun önerdiği reçeteyi mutlaka uygulamalı ve genital hijyenine dikkat etmelidir. Operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için sonrasında dikişlerin alınması gerekmez. Kızlık zarı istenildiği taktirde tekrar tamir edilebilir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kızlık zarı dikimi uygulanan tekniğe göre lokal veya sedasyon anestezisi altında yapılır. Operasyondan sonra yürüyerek evinize gidebilir veya yolculuğa çıkabilirsiniz. Sedasyon anestezisi aldıysanız operasyondan sonra 1-2 saat dinlenmeniz gerekebilir. Dikişlerinizin sağlamlığını koruması için iyileşme süresince bölgeye sıcak duş tutmamanız, hamam veya saunaya gitmemeniz, ağır yük kaldırmamanız, kabız olmamanız, yüzme veya koşu gibi sporları bir süre yapmamanız istenir. Doktorunuzun verdiği reçeteyi kullanmanız (antibiotik ve ağrı kesici) ve kişisel hijyeninize dikkat etmeniz önerilir.

 

Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti) için Doktor Yeşim Yerçok İletişim Bilgileri aşağıdadır.Ayrıntılı Bilgi ve Randevu için:

Fenerbahçe Mah. Fener kalamış Cad. Billur Apt. No:5 Da: 9 Kızıltoprak/İstanbul

Tel: +90 216 3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart