Labioplasti (İç Dudak Düzeltilmesi)

Labioplasti (İç Dudak Düzeltilmesi)

Labium minörler yani genital bölgedeki iç dudaklar, büyük dudakların arasında yukarıdan aşağı uzanan ince deri kıvrımlarıdır. Her iki yanda ilerleyip yukarıda orta çizgide buluşarak klitorisin üzerinde birleşirler. Aşağı doğru indikçe giderek küçülür ve belirsizleşir. Renk, şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye farklı olmakla beraber ırka ve yaşa bağlı değişiklikler gösterebilir.

Labioplasti Nedir?

Labium Minörlerin (küçük dudaklar) cerrahi olarak düzeltilmesi operasyonuna LABİOPLASTİ adı verilir. Son yıllarda “Barbie Labioplasti” veya “Barbie Doll Genital Estetik” adıyla popülerlik kazanan Labioplasti operasyonunda amaç genital bölge iç dudakların sarkan kısımları küçültmek, asimetrisini düzeltmek ve dış dudakların içinde kalacak şekilde yeniden şekillendirmektir.

Genital Bölge İç Dudak Sarkması

Genital bölge iç dudakların sarkması, dış dudakların içinden dışarı taşması tıbben sorun olmasa da estetik görünümü bozmaktadır. Bazı kadınlarda iç dudaklar aşırı sarkık, asimetrik ve büyük olabilir. Nedeni yapısal olmakla birlikte sonradan da gelişebilir. Bu durum pek çok kadına rahatsızlık vermekte ve partnerlerine karşı kendilerini yeterince rahat hissedememektedir. Küçük dudakların fazla doku kıvrımlarından dolayı cinsel ilişki esnasında penisin germesiyle oluşan sürtünme ve tahriş nedeniyle cinsel ilişki ağrılı ve acı verici hale gelebilir. Ayrıca iç dudakların fazla kısımlarının terlemesi, yeterince temizlenememesi kötü koku oluşmasına, hijyenik problemlere, çamaşıra değen kısımlarda kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı genital bölgesini estetik bulmayan, hijyenik problemlerin yanı sıra cinsel ilişki esnasında sıkıntı yaşayan, utanan kadın kendine güvenini kaybedebilir, cinsel soğukluk ve orgazm güçlüğü çekebilir. Bu durum basit bir cerrahi işlem ile düzeltilmektedir. Bu cerrahi işlem sayesinde sarkık, uzun ve giderek koyu bir renk alan iç dudaklar yeniden normal görünümüne kavuşmaktadır.

Labioplasti Operasyonu Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti yani genital bölge iç dudak operasyonu estetik ve hijyenik kaygıları olan 18 yaşından büyük her genç kıza ve kadına yapılabilir. Bu operasyon esnasında kızlık zarına zarar verilmez, ileride hamile kalmaya veya doğum yapmaya engel değildir. Labioplasti operasyonunda sarkık veya asimetrik duran, dış dudakların içinden taşan iç dudaklara ve klitorisin etrafındaki fazla cilt katlantılarına (klitoral hudoplasti) şekil verildiği için klitorisin kendisine dokunulmaz, bu nedenle cinsel ilişkiden alınan hazzı ve orgazmı etkilemez. Bilakis görsel ve hijyen açısından kişi çok daha öz güvenli ve rahat hissettiği için cinsel ilişki esnasında alınan hazzı arttırır.  Operasyon sonrasında idrar yapma ile ilgili herhangi bir sıkıntıya sebep olmaz.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu lokal veya genel anestezi altında steril şartlarda uygulanmaktadır. İç dudaklar uygun şekilde düzeltilerek dış dudakların içerisinde kalacak şekilde şekillendirilir. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri kullanıldığı için dikişler genellikle alınmaz, kendiliğinden eriyip düşmesi beklenir. Doktorunuz tarafından önerilen reçeteyi uygulamanız (antibiotik ve ağrı kesici) ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeniz yeterlidir. Operasyon sonrası ilk 2-3 gün sızıntı halinde kanama görülebilir, ilk 4-5 gün bölge bir miktar şişebilir, geçicidir. 7.-8. günlerde kontrole çağrılabilir. Operasyon sonrası ilk bir kaç saat haricinde çok ciddi bir ağrı veya sızı yaşanmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez, 3-4 saat dinlenmenin ardından taburcu olabilirsiniz.  İyileşmesi 1-2 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Tamamen iyileşip bir cerrah eli değmemiş gibi görünmesi 4-6 haftayı bulabilir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz. Operasyondan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Labium minorler (küçük dudaklar) son derece kanamaya müsaittir. Dudaklara şekil verilirken kanlanması düşünülmeli, uygun şekilde kanama kontrolü sağlanmalı ve uygun sutür materyalleriyle dikilmelidir. Bölgeye doğal bir şekil verilmeli, klitoris bölgesinde dikkatli olunmalı, dudaklar tamamen ve derinden çıkarılmamalıdır. Genital bölge bir bütün olarak değerlendirilmeli, göze hoş gelmeyecek doku kıvrımları ve kırışıklıklar da düzeltilmelidir. Bu nedenle herhangi bir komplikasyon ve hoşnutsuzlukla karşılaşmamak için genital estetik konusunda yeterince tecrübesi olmayan  ve özellikle genital bölge konusunda profesyonelliği olmayan hekimler tarafından genital estetik operasyonlar yapılmamalıdır.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı (Labioplasti) Sonrası His Kaybı Olur Mu?

İç dudak sarkması ameliyatında büyük dudakların dışına doğru taşan ve büyük dudakların düzgün kapanmasını engelleyen iç dudaklar uygun biçimde şekillendirilir, bu esnada klitorisin etrafındaki fazla deri katlantıları da düzeltilir (klitoral hudoplasti), ancak klitorisin kendisine dokunulmaz. Cinsel ilişkide zevk almayı sağlayan klitorisin  üzerindeki fazla deri katlantıları gerekiyorsa inceltilebilir, böylece cinsel ilişkiden alınan haz daha da artabilir. İç dudakların fazlalıklarının küçültülmesi sonrası yaşanan cinsel ilişkide his kaybı olmaz, 4-6 hafta olan iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra herhangi bir  ağrı acı yaşanmaz. Ancak iç dudakların yeterince tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından uygun olmayan şekilde düzeltilmesi veya tamamen  dibinden kesilmesi  geri dönüşümü olmayan şekilde sonuçlanabilir, her cinsel ilişkide ağrı, acı yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle genital estetik açısından yeterince tecrübesi olmayan hekimlere kendinizi emanet etmemeniz önerilir. Başvurduğunuz doktorunuzdan daha önce yapmış olduğu vakaların öncesi ve sonrası resimlerini göstermesini talep ediniz. Muayene esnasında sizin tam olarak nerede probleminiz olduğunu, tam olarak nereyi, ne kadar şekillendireceğini ve kapanış açısından nasıl bir sonuç alacağınızı ayrıntılı olarak size izah etmesini isteyiniz.

Labioplasti Faydaları Nelerdir?

Genital bölgede yer alan ve büyük dudaklar tarafından kapatılamayacak kadar uzun, sarkık, kabarık ve asimetrik görünen iç dudaklar hem görsel hemde kişisel hijyen açısından sorun yaratmaktadır. Büyük dudakların kapatamadığı iç dudaklar iç çamaşırı tahrişine ve cinsel ilişkide travmaya maruz kalarak rengi koyulaşabilir, cinsel ilişkide acı duyulmasına sebep olabilir, klitorisin derinde kalması sebebiyle orgazm güçlüğü yaşanabilir ve yeterince temizlenemeyen akıntı ve salgılardan dolayı kötü koku oluşumuna zemin hazırlayabilir. Barbie Labioplasti ve klitoral hudoplasti ile yeniden şekillendirilen iç dudaklar operasyon sonrasında büyük dudaklar tarafından yeterince kapanır hale gelir, estetik açıdan son derece doğal ve düzgün görünür, hijyen son derece kolay ve zahmetsiz hale gelir. En önemlisi kişisel özgüven yükselir, cinsel ilişkide yaşan konfor artar.

Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok ile Labioplasti operasyonu İçin İletişim Bilgileri Aşağıdadır.
Randevu ve Fiyat Alabilirsiniz.

Adres:Fener Kalamış cad. Billur apt. No:5 Da:9 Kızıltoprak/ İSTANBUL

Telefon: +90 216 385 17 15

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart