Kendi Kendinize Genital Muayene

Kendi Kendinize Genital Muayene

Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık  genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi!  Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da fark edebiliriz.

Genital bölgenin dış kısmını oluşturan vulva,  üstte mons pubis denilen kabarıklık,  altta anüs ve yanlarda labium majör (büyük dudaklar)ın çevrelediği bölgedir.

Genital Muayene Nasıl Yapılır?

Kendi kendine vulva muayenesi ile incelenen bölgede oluşabilecek sorunlar erken dönemde fark edilebilir. Bölgede inceleme yaparken cilt dokusunu başparmak ve elin diğer parmakları  arasında sıkıştırın.  Elinize gelen şişlik, düzensizlik, sertlik veya ağrı  duygusunu dikkate alın.  Kasıklar dahil olarak bölgede ele gelebilecek şişlikler lenf bezi büyümesi veya enfeksiyon işareti olabilir.

Bir elinize ayna alın, diğer elinizle de inceleyeceğiniz bölgeyi gererek aynada inceleyin. Bu bölgedeki cilt değişiklikleri, kızarıklık, şişme, içi su dolu küçük kabarcıklar, toplu iğne başı veya daha büyük genişlikte deri çıkıntıları, kabuklanma veya süt kesiği görünümünde akıntıları dikkate alın.

Herhangi bir soruna rastlarsanız rutin jinekolojik muayene randevunuzu beklemeden jinekoloğunuzu arayın.

Hangi Sorunlar Olabilir?

Genital Uçuk (Herpes)

İncelenen bölgede kızarıklık, kaşıntı, acı hissi, içi su dolu küçük kabarcıklar genital uçuk (herpes) belirtisi olabilir. Herpes Simplex Tip 2 virüsünün sebep olduğu cinsel yolla bulaşan viral bir hastalıktır. Kesin tedavisi olmamasına rağmen semptomları gidermeye ve virüsün yayılmasını önlemeye yarayan tedavi protokolleri ile etkili sonuçlar alınmaktadır.

Genital Siğiller

İncelenen bölgede, vajina girişinde, anüs etrafında küçük toplu iğne başı veya daha geniş saplı, karnabahar görünümünde  kondilomlar  cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virus) adlı virüsün sebep olduğu lezyonlardır.  HPV’nin bazı tipleri beraberinde rahim ağzında displazilere veya neoplazilere sebep olabileceğinden pap smear testi incelemesi yapılmasını gerektirir. Tedavisinde podofilin içerikli kremler, krio ile dondurma, lazer veya koterle yakma işlemi uygulanmaktadır.

Mantar Enfeksiyonu

Genital bölge cildinde veya vajina girişinde kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma, dökülme, vajinal salgılarda süt kesiği tarzında akıntı görülür. Uygun tedavi ile çok kısa sürede ve  etkili sonuçlar alınmaktadır.

Kontakt Dermatit (egzama)

Bölge cildinde kabuklanma, dökülme, kızarıklık, yanma, kaşıntı şikayetleri görülebilir. Soruna sebep olan kaynağın ortadan kaldırılması ve uygun kremler tedavide etkili olmaktadır.

Vulvodini

Dış genital bölgede yanma, ağrı,  kaşıntı ve hassasiyet ile karakterizedir.Şikayetler ani başlayıp ani yok olabilir. Yaşam kalitesini, günlük aktiviteyi ve cinsel yaşamı oldukça etkiler. Yol açan nedenler tam bilinmemektedir ve etkili bir tedavisi yoktur. Tedavide o anki şikayetleri giderecek ilaçlar kullanılır.

Vulva Kanseri

Genellikle ileri yaş kadınların hastalığıdır. Başlangıçta hafif bir kabarıklık, sertleşme ve kaşıntı şeklinde görülür. Bölgede küçük bir ülser de gelişebilir. Ülser genişledikçe ve kanser daha derinlere yayıldıkça şiddetli ağrı gelişebilir. Tedavide cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart