HPV Aşısı

HPV Aşısı

Şu an piyasada “Gardasil” adı altında bulunan bu aşı 9-45 yaşındaki kız ve kadınlarda Human Papillomavirüs (HPV) Tip 6, 11, 16 ve 18 adlı virüslerden kaynaklanan aşağıdaki hastalıklara karşı %100 korunmaya yardım eden bir aşıdır:

• Servikal kanser (rahim ağzı kanseri)
• Vulvar ve vaginal prekanserler
• Servikal displaziler
• Cinsel organ siğilleri

Gardasil bu hastalıkların görülmesini önler ancak var olan hastalığı tedavi etmez.

Aşı, intramuskuler ( kas içine) ve 3 doz halinde uygulanır:
İlk doz: Doktorunuzun aşıyı uyguladığı tarih
İkinci doz: İlk dozdan 2 ay sonra
Üçüncü doz: İlk dozdan 6 ay sonra

Aşı 9 yaşın altındaki çocuklara uygulanmaz. Cinsel yaşamı başlamamış ergen kızlar ve cinsel olarak aktif ancak HPV henüz bulaşmamış 45 yaşına kadar tüm kadınlar aşılanabilir.

Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluşturulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur. Solunum güçlüğü (bronkospazm) ve ciltte döküntü (ürtiker) ender görülen yan etkilerdir.

Hamile kadınlara uygulandığında aşının doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. 3 dozlu takvimi tamamlanmadan gebe kalan kadınlar aşılama takvimini doğumdan sonra tamamlamalıdır. Aşılama döneminde hamile olduğunuzu fark ederseniz doktorunuza bildiriniz. Hamile iseniz sadece doktorunuz kesin gereklilik olduğuna karar verirse aşı olabilirsiniz.

Aşı emziren veya emzirmeyi planlayan kadınlara uygulanabilir.

Hepatit B aşıları ile birlikte uygulanabilir. Ancak aşılama farklı bölgeden uygulanmalıdır.

Aşı analjezik, antienflamatuar, antibiyotik, vitamin ve steroid kullanımından etkilenmez. Beraberinde doğum kontrol haplarının kullanımı bağışıklı yanıt gelişimini etkilememektedir.

Aşı yaptırdıktan sonra da düzenli doktor kontrolü ve pap smear testi korunmanız için önemlidir. Amerika, Avustralya ve Avrupa’daki bir çok ülkede zorunlu aşı programına dahil edilen aşı 80’den fazla ülkede onay alarak uygulanmaktadır. Ülkemizde de 2007 tarihinde onay almış olan bu aşı güvenle uygulanmaktadır.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart