Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Vajinismus tedavisinde amaç hastaya cinsel eğitim vermenin yanı sıra “bilişsel yapılandırma” ve “sistematik duyarsızlaştırma” teknikleriyle zihin-bilinçaltı ve beden birlikteliğini uyumlu hale getirmektir. Yani zihinsel olarak cinsel ilişkiye girmeye hazır olduğu halde bilinçaltı korkuları ve yaşadığı panik atak sebebiyle bunu bir türlü gerçekleştiremeyen hastaya bedenini, pelvik taban kaslarını ve bilinçaltını nasıl yöneteceğini öğretmektir.

Vajinismus tedavisinde 3. derece olarak sınıflandırdığımız “orta şiddetli” hastalar genel olarak 2. veya 3. seans gününde başarılı sonuç almaktadır.  4. derece olarak sınıflandırdığımız “şiddetli” vajinismus hastalarımız 4.-6. seans gününde başarı kaydetmektedir.  5. derece olarak adlandırdığımız “en şiddetli” vajinismus hastalarımızın tedavisi ise 7-10 seansa kadar uzamaktadır. Vajinismus tedavisi ücreti ilk gün sadece 1 kereye mahsus alınır, sonraki seanslardan kaç gün gelinirse gelinsin ücret alınmaz. Vajinismus Tedavisi ücretimizi sorunuz.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Vajinismus tedavisinde hastanın genel anestezi veya ilaçlarla uyutulup eşleri ile cinsel ilişkiye girme ortamı hazırlanması son derece yanlıştır. Bu şekilde asla kesin ve başarılı sonuç alınmaz.

Kızlık zarının hasta uyurken açılması veya alınması yada vajinanın ameliyatla genişletilmesi  işlemi de kesinlikle işe yaramaz.  Çünkü anestezinin veya ilacın etkisi geçip hasta uyandığında hala aynı problem yani cinsel ilişkiden korku ve acı duygusuyla kaçınması devam ediyor olacaktır. Bu kişilere sakinleştirici ve benzeri ilaçların verilmesi de sorunu çözmez. Aksine bu tip ilaçların bazıları cinsel isteği azaltabilir. Yani özetle hastanın bilinçaltında kayıt ettiği korkuları, tabuları ve eşiyle yaşadığı deneyimlerde hissettiği acı duygusu çözümlenmeden bu uygulamaların başarılı olma imkanı yoktur. Boşuna para ve zaman kaybına sebep olacağı gibi hastanın probleminin çözümü olmadığına duyduğu inancın daha da artmasına sebep olur.

Bu nedenle vajinismuslu hastalarda cinsel ilişki eylemi veya düşüncesine karşı bir takım nedenlerle biliçaltında geliştirdikleri olumsuz düşünceleri ve bunların bedenlerine yansıma şekli olan tüm vücudun ve vajina kaslarının istemsiz kasılması yeniden yapılandırılmalıdır. Olumsuz düşünceler ve olumsuz kas hafızası, olumlu düşünceler ve olumlu kas hafızası ile değiştirilmeli,  kadına kendi vücudunu kontrol edebilme ve vajinanın içine rahatlıkla ve kendi isteğiyle penisi alabilme yeteneği kazandırılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki vajina ne kadar dar veya girişi küçük olsa dahi penisi rahatlıkla içine alabilir, çünkü vajina esneyebilen, genişleyebilen bir organdır, doğum esnasında bir bebeğin başının ve tüm vücudunun çıkmasına yetecek kadar genişleyebilir. Dünyadaki milyarlarca kadın için cinsel ilişki acılı değil zevkli, eğlenceli bir eylemdir. Vajinismuslu kadınlar da doğru ve etkili şekilde tedavi edildikleri takdirde sağlıklı ve doğal şekilde cinselliğini yaşamaya başlayabilir.

Vajinismus Tedavisi İçin Jinekolojik Muayene Gerekli Midir?

Jinekolojik muayene kadının cinsel ilişkiye girememesine neden olabilecek bazı genital anomalileri veya organik sorunları saptayabilmek için oldukça önemlidir.  Vajinismusla karışabilecek diğer rahatsızlıkların da ayrımı yapılabilmiş olur. Genel olarak gözle yapılan bu muayene esnasında kadının verilen komutlara tepkileri gözlemlenerek vajinismus derecesi değerlendirilir.

Vajinismus problemi olan kadınların jinekolojik muayeneleri oldukça zor olmasına rağmen doktorun hastasına karşı sabırlı ve anlayışlı yaklaşımı, rahatlaması ve gevşemesi için yapacağı sözlü telkin ve sadece birkaç dakika süren jinekolojik değerlendirme ardından acı ya da ağrı hissedilmemesi hastanın endişe ve panik duygusunu ortadan kaldırır ve doktoruna duyacağı güveni arttırır.

Vajinismus Tedavisi Seans Uygulaması Nedir? Ne Şekilde Uygulanır?

Vajinismus tedavisine başladığımız hastalarda genital bölge hassasiyeti olmaması için adetli olunmayan bir zamanda gelmelerini ve genital bölge temizliğini seanstan en az 2-3 gün önce yapmalarını istiyoruz. Bu süreçte eve yatılı misafir kabul etmemelerini, deneme gününde arkadaş, aile, davet vb. buluşmalarını  ertelemelerini ve eşlerin birbirlerine mutlaka zaman ayırmalarını istiyoruz.

Vajinismus tedavisi her bir seansı yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Vajinismus tedavisinde uygulanan metod tüm dünyada psikoterapist veya psikiatristler tarafından hastalara önerilen tedavinin harmanlanmış ve hızlandırılmış halidir. Yani bir psikoterapist ve psikiatriste başvurduğunuzda normal şartlarda  minimum 10 hafta ve üzeri süren (2.5 aydan fazla) ve genellikle yapılamayan, ertelenen ev ödevleri  verilerek zaman kaybedilmez. Çok daha kısa sürede ortalama 3-7 gün içinde vajinismus problemi kesin olarak çözülür.  Kliniğimize vajinismus tedavisi için başvuran hastayla pek çok egzersiz birlikte çalışılır. Bu egzersizler: “Nefes Alma Tekniği”, “Dokunma egzersizi”, “İmajinasyon (hayal etme)”, “Pelvik Taban Kasları Rahatlatma”, “Tüm Vücut Gevşeme”, “Vajina kaslarına odaklanma ve gevşetebilme”, “bilinçaltı korkularıyla yüzleşme”..vs. Bu uygulamalar sonrasında hastalar güvendiği doktoruyla, güvenli bir ortamda kolayca ve zahmetsiz şekilde gerçekleştirebildiği tüm egzersiz ve olumlamalar sayesinde kendi bedenine hakim olur, korkularıyla yüzleşir ve cesaret kazanır. En önemlisi önceki cinsel ilişki denemelerinde bilinçaltında yerleşik korkuları nedeniyle hakim olamadığı  vajina kaslarını ve bedenini kontrol edebilmeyi, duvar gibi hissettiği vajina girişini rahatlatıp açabilmeyi öğrenmektedir. Seanslar sonunda tüm hastalarımız hem bedensel hemde beyinsel olarak kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmektedir.

Vajinismus tedavisinde amaç, vajina girişindeki “olumsuz kas hafızası”nın kaldırılması ve bilinçaltı korku ve endişe nedeniyle yaşadığı istemsiz kasılmaların yok edilmesidir.

Uygulamalar tamamen uyanık ve bilinçli olarak gerçekleştirilir. Hasta hipnozla uyutulmaz veya operasyonla kızlık zarı alınmaz.

1.5 saat süren seans sonrasında kişi vajen girişindeki kaslarını gevşetebilmeyi öğrenmiş, yeni “olumlu kas hafızası” oluşturulmuş ve cinsel ilişkiye girebilmeye bedensel ve zihinsel olarak hazır halde evine döner.

Vajinismus Seans Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Vajinismus seans uygulaması yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. Seans süresince uygulanan tüm egzersizler  neticesinde kişi bedenini gevşeyebilmeyi öğrenmiş, kalça, bacak ve pelvik taban kaslarını kontrol edebilen, nefesini doğru ayarlayabilen, vajina kaslarına hakim, olumsuz duygu ve düşünceleri değişmiş, yeni olumlu düşünceler ve vajina girişinde olumlu kas hafızası oluşturulmuş şekilde bedensel ve zihinsel olarak cinsel ilişkiye girebilmeye hazır hale gelir. Sadece tek bir seanstan sonra bile kişinin vajinismus problemine yaklaşımı, çözüleceğine inancı, kendi bedenindeki kasları yönetebilme gücü ve cesareti güçlenir.  Pekiştirme seansları yaptığımız egzersizlerin tamamlayıcısıdır, bilinçaltı-beden ve zihin uyumluluğunun güçlenmesini sağlar.  Pekiştirme seanslarından ücret alınmaz. Son derece zor, çözümsüz denebilecek 5. derece dediğimiz hastalarda bile en fazla 7-10 seanstan sonra vajinismus kesin olarak çözümlenir.

Vajinismus tedavisinde seanslar her gün ya da 2 gün de bir veya en geç 3 günde bir yapılır. Daha uzun aralıklarla gelinmesi bilinçaltı-beden-zihin kodlamalarını ve egzersizlerinin unutulmasına sebep olabilir. Vajinismus tedavisi için yurt içi ve yurt dışından da pek çok çift bize ulaşmaktadır. İstanbul dışından gelen hastalarımızın seanslarını arka arkaya her gün yapıyoruz ve bu nedenle  İstanbul’da en az 4-5 gece geçirmelerini istiyoruz.

Vajinismus Seans Sonrası Kontrole Gidilmesi Gerekir mi? Ne Zaman?

Vajinismus seanslarından sonra hasta cinsel ilişki denemelerinde başarılı olsa bile kontrole çağrılmaktadır. Böylece çiftin seans sonrası cinsel deneyimleri ve yaklaşımları değerlendilir. Başarılı olunduğu taktirde durumun aynı şekilde başarılı seyri ve cinsel ilişkinin daha da kolaylaştırılması için hastaya birtakım önerilerde bulunulur.  İstenildiği şekilde kolay ve başarılı olunamadıysa tüm egzersiz ve uygulamalar tekrarlanır, zihinsel ve bilinçaltı kodlamalar yapılır, vajen girişini çevreleyen kaslarda oluşturulmuş olumlu kas hafızası yeniden hatırlatılır. Böylece hasta hangi uygulamayı yanlış yapıyor veya paniğe kapılıyor ise bir kez daha güvendiği ve inandığı doktoruyla birlikte doğru şekilde tekrarlanır.

Vajinismus Tedavisinde Partner Açısından Uapılacaklar Nelerdir?   

Vajinismus tedavisi için başvuran hastalarımızdan görüşmeye eşleri ile beraber gelmelerini istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftlerin ortak problemidir ve birlikte tedavi edilmelidir.  Toplumsal etik değerlerden, baskıcı aile eğitiminden, ilk gece hakkında yalan yanlış arkadaş sohbetlerinden kaynaklı bilinçaltında yerleşik bilgiler ve eşler arasında gerçekleşen başarısız deneyimler sonrasında çiftler sorunun çözümü için birbirlerine destek olmalıdır. Görüşme esnasında tedaviden önce durum değerlendirmesi yapabilmek için  her iki tarafında öyküsü ve şikayetleri dinlenir, ardından konu hakkında her iki taraf bilgilendirilir. Erkeğe vajinismus probleminin tam olarak ne olduğunu, neden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini ayrıntılarıyla açıklamak bu süreçte eşine anlayış göstermesini ve destek olmaya devam etmesini kolaylaştırır. Tedavi sonrası ilk cinsel ilişki deneme gününde erkeğin de eğitim alması, doktorunun yaklaştığı gibi eşine yaklaşması ve eşi panik yaşadığında bazı olumlamaları ve komutları hatırlatması gerekir.  Tedavide başarı şansını arttıran en önemli faktör çiftlerin paniğe kapılmamaları, birbirlerine karşı anlayışlı olup sakin ve sabırlı davranmaları, doktorunun kendilerine öğrettiği tüm uygulama yöntemlerini harfiyen yapmaları ve tedaviye olan inançlarını yitirmemeleridir.

https://www.dryesimyercok.com/hasta-gorusleri/ sayfamızda yer alan hastalarımızın yazdığı teşekkürleri ve başarı öykülerini ve okuyabilirsiniz.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart