Vajinismus Tedavisi | Vajinismus Tedavisi İstanbul | Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok

Vajinismus Problemine Tek Seansta Çözüm

Vajinismus Nedir?

Vaginanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ve imkansız olarak algılanmasına ‘’vajinismus’’ denir. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel eylem girişimi dışında yalnızca cinsel ilişkinin hayal edilmesiyle bile tetiklenebilir.
>Pelvis taban kaslarının yani vajinayı da içine alacak şekilde çevreleyen bu kasların istemdışı kasılmasıyla vajinismuslu kadınlar ve eşleri cinsel ilişki denemelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissedebilir. Cinsel eylem denemelerinde vajina girişinde ağrı, yırtılma, parçalanma, yanma veya sızlama hissedebilir. Vajina içine herhangi bir şey (parmak, penis..vs) sokma denemeleri acı verici bir eylem olarak algılanabilir. Aynı zamanda o esnada panik atak benzeri bir durum yaşanabilir.

Vajinismusta sadece vajen etrafında değil diğer kas gruplarında da kasılmalar olabilir. Endişe, korku ve panik hali neticesinde hasta bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iter ve tüm vücudu kasılarak kendini korumaya alır.  Kızlık zarının çok kanayacağını, patlayacağını, yırtılma esnasında canının çok acıyacağını, kızlık zarının çok kalın veya vajinasının çok dar olduğunu düşünen  bu kadınlar acı beklentisi sonucunda kendini koruma ve savunma çabasına girer ve vajinismus gelişir.

Gerçekte vajinal açıklık erkeğin penisini içine alabilecek hatta normal doğum esnasında bir bebeğin başı ve vücuduyla geçmesine müsade kadar esnek yapıda olduğu halde vajinismuslu kadınlarda cinsel ilişki esnasında acı duyacağı kaygısıyla pelvis taban kasları istemsiz olarak aniden ve sıkıca kasılıp vajina girişini kapatır ve birleşmeyi imkansız hale getirir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus seans tedavimiz yaklaşık  2 saat sürmektedir. Psikoterapist veya psikiatristlerin uyguladığı haftalar, hatta aylar süren tüm egzersizleri hızlı, kolay, etkili ve doğru şekilde birlikte yapıyoruz. Seans pek çok egzersizden oluşmaktadır ( Nefes Alma Tekniği, Dokunma egzersizi, İmajinasyon (hayal etme), Pelvik Taban Kasları Rahatlatma, Tüm Vücut Gevşeme, Vajina kaslarını gevşetebilme, yüzleştirme vs…).Bu uygulama sayesinde hastalarımız güvendiği doktoruyla, güvenli bir ortamda gerçekleştirebildiği tüm egzersiz ve olumlar sonrasında korku ve endişelerinden büyük ölçüde kurtulmuş, kendi bedenine hakim, kendine güvenir ve cesaretli hissetmektedir. En önemlisi kontrol edemediği  vajina kaslarını kontrol edebilmeyi ve duvar gibi hissettiği vajina girişini rahatlatıp açabilmeyi öğrenmektedir. Yani seans sonunda hastalarımız hem bedensel hemde beyinsel olarak kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmektedir.
Seans sonunda hastalarımıza aynı gün denemelerini önerebiliriz, bu sebeple hastalarımızdan eşleri ile beraber gelmelerini ve tüm haftalık programlarını vajinismus seansında öğrendiklerini uygulamaya yönelik yapmalarını istiyoruz.
Genital bölge hassasiyeti olmaması için hastalarımızdan genital temizliğini seansa gelmeden en az 5 gün önce yapmalarını istiyoruz ve adetli olunmayan bir zamanda tedavilerini başlatıyoruz.

Hastalarımızdan seans görülen hafta eve yatılı misafir kabul etmemelerini, arkadaş, davet vb. buluşmalara gitmemelerini ve eşlerin birbirlerine mutlaka zaman ayırmalarını istiyoruz.

Seans sonrası tüm egzersizleri yeniden hatırlatmak için pekiştirme seanslarımızı 4-7 gün içinde yapmaktayız. İhtiyaç durumuna göre pekiştirme seanslarımızı tekrarlayabiliyoruz ve  pekiştirme seanslarından hiç bir ek ücret almıyoruz.
Vajinismusa son vermek için bize İstanbul’dan ulaşan hastalarımız olduğu gibi İstanbul dışından ve yurt dışından da pek çok çift tedavi için bize ulaşmaktadır. İstanbul dışından gelen hastalarımızın pekiştirme seanslarını arka arkaya her gün yapıyoruz, bu nedenle  İstanbul’da en az 3-4 gece geçirmelerini istiyoruz.

Vajinismus tedavisinde 3. derece (orta şiddetli) hastalarda aynı gün veya haftasında sonuç alıyoruz. 4. derece (şiddetli) vajinismus hastalarını en az 4 kere görmemiz gerekmektedir. 5. derece (en şiddetli) hastalarımızın ise tedavisi 7-8 seansa kadar uzamaktadır. Seans ücreti sadece 1 kereye mahsus alınır, sonraki seanslardan ücret alınmaz.

Vajinismus nasıl tedavi edilmelidir?

Vajinismus tedavisinde hastanın genel anestezi veya ilaçlarla uyutulup eşleri ile cinsel ilişkiye girme ortamı hazırlanması son derece yanlıştır. Bu şekilde asla kesin ve başarılı sonuç alınmaz.

Kızlık zarının hasta uyurken açılması veya yırtılması yada vajinanın genişletilmesi  işlemi de kesinlikle işe yaramaz.  Çünkü anestezinin veya ilacın etkisi geçip hasta uyandığında hala aynı problem yani cinsel ilişkiden korku ve acı duygusuyla kaçınması devam ediyor olacaktır. Bu kişilere sakinleştirici ve benzeri ilaçların verilmesi de sorunu çözmez. Aksine bu tip ilaçların bazıları cinsel isteği azaltabilir. Yani özetle hastanın duyduğu korku ve acı duygusu çözümlenmeden bu uygulamaların başarılı olma imkanı yoktur. Boşuna para ve zaman kaybına sebep olacağı gibi hastanın probleminin çözümü olmadığına duyduğu inancın daha da artmasına sebep olur.

Bu nedenle vajinismuslu hastalarda cinsel ilişki eylemi veya düşüncesine karşı bir takım nedenlerle biliçaltında geliştirdikleri olumsuz düşünceleri ve bunların bedenlerine yansıma şekli olan tüm vücudun ve vajina kaslarının istemsiz kasılması yeniden yapılandırılmalıdır. Olumsuz düşünceler ve olumsuz kas hafızası, olumlu düşünceler ve olumlu kas hafızası ile değiştirilmeli,  kadına kendi vücudunu kontrol edebilme ve vajinanın içine rahatlıkla ve kendi isteğiyle penisi alabilme yeteneği kazandırılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki vajina ne kadar dar veya girişi küçük olsa dahi penisi rahatlıkla içine alabilir, çünkü vajina esneyebilen, genişleyebilen bir organdır, doğum esnasında bir bebeğin başının ve tüm vücudunun çıkmasına yetecek kadar genişleyebilir. Dünyadaki milyarlarca kadın için cinsel ilişki acılı değil zevkli, eğlenceli bir eylemdir. Vajinismuslu kadınlar da doğru ve etkili şekilde tedavi edildikleri takdirde sağlıklı ve doğal şekilde cinselliğini yaşamaya başlayabilir.

Vajinismus tedavisi için jinekolojik muayene gerekli midir?

Jinekolojik muayene kadının cinsel ilişkiye girememesine neden olabilecek bazı genital anomalileri veya organik sorunları saptayabilmek için oldukça önemlidir.  Vajinismusla karışabilecek diğer rahatsızlıkların da ayrımı yapılabilmiş olur. Genel olarak gözle yapılan bu muayene esnasında kadının vajinismus derecesi değerlendirilir.

Vajinismus problemi olan kadınların jinekolojik muayeneleri oldukça zor olmasına rağmen doktorun hastasına karşı sabırlı ve anlayışlı yaklaşımı, rahatlaması ve gevşemesi için yapacağı sözlü telkin ve sadece birkaç dakika süren jinekolojik değerlendirme ardından acı ya da ağrı hissedilmemesi hastanın endişe ve panik duygusunu ortadan kaldırır ve doktoruna duyacağı güveni arttırır.

Vajinismus seans uygulaması nedir? Ne şekilde uygulanır?

Vajinismus seans uygulaması aslında pek çok vajinismus tedavi uygulamasının harmanlanmış ve hızlandırılmış şeklidir.  Yani kişinin evde tek başına veya eşiyle uygulayacağı haftalar hatta aylar süren, çoğu zaman çeşitli nedenlerle yarım bıraktığı, devamını getiremediği egzersizlerin konuda profesyonel uzman bir kişiyle beraber gerçekleştirilmesidir. Tüm cinsel terapilerde yer alan nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri, cinsel organlarını keşfetme, genital bölgesini tanıma, dokunma, hayal kurma, zihinde canlandırma, parmak egzersizleri, vajen kaslarını kullanabilme ve gevşetebilme egzersizleri doktoruyla beraber doğru ve güvenilir şekilde gerçekleştirilir.  Kişi böylece panik ve endişe ile işin içinden çıkamayıp daha da ümitsizliğe düştüğü, kendi kendine uygulayamadığı egzersizleri doktorunun gözetiminde doğru şekilde gerçekleştirir, yaptığı adım adım uygulamaların hiç birinde acı ve ağrı hissetmemesi güven duygusunu arttırır, beyinsel rahatlama tüm bedenin ve vajen kaslarının da kontrol edilebilmesini sağlar.

Vajinismus tedavisinde amaç, vajina girişindeki “olumsuz kas hafızası”nın kaldırılması ve istemsiz kasılmaların yok edilmesidir.

Uygulamalar tamamen uyanık ve bilinçli olarak gerçekleştirilir. Hasta hipnozla uyutulmaz veya operasyonla kızlık zarı alınmaz.

1 saat süren seans sonrasında kişi vajen girişindeki kaslarını gevşetebilmeyi öğrenmiş, yeni “olumlu kas hafızası” oluşturulmuş ve cinsel ilişkiye girebilmeye bedensel ve zihinsel olarak hazır halde evine döner.

Vajinismus seans uygulaması ne kadar sürer?

Vajinismus seans uygulaması yaklaşık 1 saat sürmektedir. 1 saat süresince uygulanan tüm egzersizler  neticesinde kişi bedenini gevşetebilmeyi öğrenmiş, kalça, bacak ve pelvik taban kaslarını kontrol edebilen, nefesini doğru ayarlayabilen, vajina kaslarına hakim, olumsuz duygu ve düşünceleri değişmiş, yeni olumlu düşünceler ve vajina girişinde olumlu kas hafızası oluşturulmuş şekilde bedensel ve zihinsel olarak cinsel ilişkiye girebilmeye hazır hale gelir. Sadece tek bir seanstan sonra bile vajinismus problemi ortadan kalkan hastaların yüzdesi %90-95’i bulmaktadır. Pekiştirme seansı asıl seansın tamamlayıcısıdır ve pekiştirme seansından ücret alınmaz. Son derece zor, çözümsüz denebilecek kişilerde bile en fazla 2 yada 3 seanstan sonra vajinismus kesin olarak çözümlenir.

Vajinismus seans sonrası kontrole gidilmesi gerekir mi? Ne zaman?

Vajinismus seansından yaklaşık 1 hafta sonra hasta kontrole çağrılmaktadır. Böylece çiftin seans sonrası cinsel deneyimlerindeki başarı ve başarısızlık nedenleri değerlendilir. Başarılı olunduğu taktirde durumun aynı şekilde başarılı seyri ve cinsel ilişkinin daha da kolaylaştırılması için hastaya birtakım önerilerde bulunulur.   İlk seans uygulamasından sonraki başarısızlık halinde ise ilk seansta yapılan tüm egzersiz ve uygulamalar tekrarlanır, böylece daha önce  vajen girişini çevreleyen kaslarda oluşturulmuş yeni olumlu kas hafızası yeniden hatırlatılır. Biz buna “pekiştirme seansı” diyoruz.  Pekiştirme seansında hasta ilk seans uygulamasından dolayı tecrübeli olduğu için tüm egzersizler kolayca ve hızlıca tekrarlanır,  hasta hangi uygulamayı yanlış yapıyor veya acı duygusundan ötürü paniğe kapılıyor ise bir kez daha güvendiği ve inandığı doktoruyla birlikte doğru şekilde tekrarlanır. Pekiştirme seansı ücretli değildir.

Vajinismus tedavisinde partner açısından yapılacaklar nelerdir?   

Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur, bu nedenle hem görüşmeye hem de seans uygulamasına çiftlerin birlikte gelmesi istenmektedir. Görüşme esnasında tedaviden önce durum değerlendirmesi yapabilmek için  her iki tarafında öyküsü ve şikayetleri dinlenir, ardından konu hakkında her iki taraf bilgilendirilir. Seans uygulaması sonrasında da her iki bireye bundan sonra nasıl davranacakları ve nasıl uygulama yapacakları ayrıntılarıyla anlatılır. Tedavide başarı şansını arttıran en önemli faktör çiftlerin paniğe kapılmamaları, birbirlerine karşı anlayışlı olup sakin ve sabırlı davranmaları, doktorunun kendilerine öğrettiği tüm uygulama yöntemlerini harfiyen yapmaları ve tedaviye olan inançlarını yitirmemeleridir.

Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı https://www.dryesimyercok.com/hasta-gorusleri/ sayfamızda yer alan hastalarımızın yazdığı teşekkürleri ve başarı öykülerini ve okuyabilirsiniz.
Diğer sormak istedikleriniz ve Randevu  için asistanım Hülya Hanım’la görüşebilirsiniz.
Randevu için Tel: 0216-3851715
E-Posta:info@dryesimyercok.com

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart