Lazerle Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti) | Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok
Vajina Daraltma (Vajinoplasti – Cerrahi)

Vajina Daraltma (Vajinoplasti – Cerrahi)

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) nedir?

Vajinoplasti (Vajinal Gençleştirme, Vajinal Rejuvenasyon) operasyonu vajinanın daraltılması ve sıkılaştırılması amacıyla vajina içine yapılan cerrahi işleme verilen isimdir.

Kadının dış genital organlarını oluşturan vajina, labium majörler (dış dudaklar), labium minörler (iç dudaklar) ve klitoris doğal olarak her kadında bulunur ancak şekil ve görünüm açısından farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra değişimler olabilir.

Normalde doğum yapmamış kadınlarda dış ve iç dudaklar birlikte vajina girişini kaparlar. İç dudaklar (labium minörler) normalde dış dudakların (labium majorler) içerisinde yerleşir ve dışarıdan bakıldığında genellikle görülmez.  Ancak normal doğum esnasında vajina içindeki doku ve kaslar bebeğin başı ve vücudu sebebiyle esneyip genişlemektedir. Özellikle bebeğin başının çıktığı anda vajen girişinde oluşan küçük yırtıklar nedeniyle vajen girişi genişlemekte, büyük dudaklar vajina girişini kapatamamakta ve vajina girişi ayrık kalmaktadır. Doğum sonrası vajina normale dönse dahi çoğu kez tam olarak doğum öncesi sıkılığına ve darlığına kavuşamamaktadır. Normal doğum sayısı arttıkça bu durum daha da kötüleşebilir.

Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır?

Vajina, normal doğum yapılabilmesi için esneme ve genişleme özelliğine sahiptir. Ancak zorlu doğumlardan sonra vajina iç duvarlarında oluşan derin yırtıklar vajinanın normalden fazla genişlemesine ve  bu durumun kalıcı olmasına neden olabilir. Ancak cinsel ilişki esnasında vajina sıkılığı kadın ve erkek cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. İlişki esnasında vajina kasları kullanılarak sağlanan vajina sıkılığı fazla sayıda doğum yapmış veya zorlu doğum sonrası vajina duvarlarında yırtıklar meydana gelmiş kadınlarda mümkün olmamaktadır. Yine vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Kadınlar problemin tam olarak neden kaynaklandığını bilemediklerinden veya paylaşamadıklarından ötürü sorunu çözümsüz sanmaktadır. Günümüzde bu tip problemler Femilift CO2 Lazerle veya cerrahi tedavi ile düzeltilebilmektedir. İşte bu amaçla vajinaya yapılan cerrahi girişime VAJİNOPLASTİ denmektedir. 

Vajinoplasti Operasyonu (Vajina Daraltma Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti operasyonu genel anestezi altında steril koşullarda, hastane şartlarında uygulanır. Operasyon süresi ameliyat yapılacak bölgeye ve yapılacak işleme göre yaklaşık 1-1.5 saat olarak değişir. Operasyonda yırtılmış ve genişlemiş vajina iç dokusunun cerrahi olarak çıkarılması, daraltılması ve altındaki yumuşak doku ve kasların özel sütürler sayesinde desteklenip sıkılaştırılması amaçlanır.  Hasta ameliyat sonrası 4-6 saat dinlenmenin ardından taburcu edilebilir veya geceyi hastanede geçirebilir. Operasyonda genellikle kendiliğinden eriyebilen dikiş materyalleri kullanıldığından dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz, 6 haftanın sonunda dikişler kendiliğinden dökülür.

Vajinoplasti operasyon süresi ne kadardır?

Vajina içinde yer alan ön ve arka duvarın esneme ve sarkma derecesine göre yapılacak operasyon şekli ameliyuat süresini belirler, bu nedenle operasyon 1- 1,5 saat sürebilir.

Vajinoplasti operasyonu sonrasında ağrım olacak mı?

Vajinoplasti operasyonundan sonraki geçirilen süreç genel olarak ağrısızdır. Operasyondan sonra 4-6 saat boyunca odasında geçirdiği dinlenme sürecinde, hasta vajina içine yerleştirilen ince tamponun yarattığı minimal bir baskı dışında ciddi bir rahatsızlık hissetmez, kanama olmaz. İyileşme süresi 4-6 hafta sürmektedir. Bu süre zarfında hasta doktorunun verdiği reçeteyi uygulamalı, kişisel hijyenine dikkat etmelidir. 4-6 hafta boyunca iyileşme döneminde hafif bir kanaması olabilir, ağrı duyduğu taktirde basit ağrı kesici tabletler yeterlidir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Ameliyat sonrası hastalar genellikle ağrı duymaz, yaklaşık 3-4hafta süren hafif bir vajinal kanama dışında rahatsızlık hissetmezler. Ancak yaklaşık 6 hafta süren iyileşme dönemi boyunca vajina içindeki dikişlerin sıkılığını koruyabilmesi için hastanın ağır kaldırmaması, yere eğilip temizlik..vs yapmaması, kabız olmaması ve cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilir.  Bu dönemde hafif yürüyüşler ve egzersizler yapılabilir. İlk 1 haftalık dönemde doktorunun reçete ettiği antibiotik ve ağrı kesici tabletleri kullanması yeterlidir. Bol sıvı tüketmeli ve lifli yiyeceklerden zengin beslenmelidir. Gerekirse kabızlık çekmemesi için bitki çayları ve laksatif alabilir.

Vajinoplasti (vajina estetiği) sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Hasta operasyondan 6 hafta sonra cinsel yaşamına dönebilir. Operasyondan 4 hafta sonra denize girebilir.

Vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonunun ne gibi riskleri vardır?

Tüm dünyada bu tip cerrahi operasyonları kadın doğum uzmanları (jinekolog) ve plastik cerrahlar yapmaktadır. Ancak özellikle vajinoplasti ameliyatı anatomik yapısından ötürü kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Çünkü vajinanın ön duvarında yer alan mesane (idrar torbası), arka duvarında yer alan kalın bağırsak ve rektum komşuluğu dolayısıyla gelişebilecek her hangi bir komplikasyon (kanama, delinme vb.) durumunda operasyon en iyi kadın doğum uzmanları (jinekologlar) tarafından yönetilebilir veya komplikasyon oranları en aza indirilebilir. Vajinal estetik konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları tarafından doğru şekilde uygulandığı taktirde sonuçları son derece başarılı ve etkili bir operasyondur.

Vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonundan ne kadar süre sonra normal yaşantıma dönebilirim?

Operasyondan sonra 4-6 saat boyunca hasta odasında dinlendirilir, kanama kontrolu ardından dilerse taburcu olabilir veya geceyi hastanede geçirebilir. Ertesi günden itibaren kişi normal sosyal yaşantısına dönebilir, işine başlayabilir veya aynı gün seyahat edebilir. Vajina iç dikişlerin tamamen iyileşmesini beklememiz nedeniyle 4 hafta sonra denize girmesine izin verilebilir veya 6 hafta sonra cinsel ilişkide bulunabilir. Yiyecek-içecek kısıtlaması olmaz, ancak bol sıvı tüketmesi ve kabız olmaması önerilir.

Vajina estetiği sonrasında ne zaman banyo yapabilirim?

Vajinoplasti operasyonundan 2 gün sonra hasta ayakta duş almaya başlayabilir, ancak sıcak hamam önerilmez.

Vajinoplasti operasyonundan sonra vajina içinde genişleme olur mu?

Vajinoplasti (vajina daraltma, vajina estetiği) sonrasında vajina hiç doğum yapmamış şekilde  daralmış ve sıkılaşmıştır. Ameliyat sonrası gireceğiniz ilk cinsel ilişkiden itibaren vajina penisi içine alıp kavrayacak şekilde bir miktar genişler. Ameliyat esnasında mukoza altı kaslar da yakınlaştırılıp güçlendirildiği için ilk cinsel ilişkide bir miktar ağrı hissedebilirsiniz, ancak lüzum halinde hafif bir kayganlaştırıcı jel kullanmanız yeterlidir. Vajnoplasti operasyonu ile elde edilen bu sıkılığı korumak için vajina içi kasları güçlendirecek kegel egzersizleri yapmanız önerilir.  Operasyondan sonra kişi hamile kalmayı planlıyorsa normal doğum esnasında yeniden bebeğin başı ve gövdesi sebebiyle vajina genişleyeceğinden dolayı vajinal doğum yapması önerilmez, eğer kişi hamile kalırsa sezaryen doğum planlanabilir.

Vajinoplasti (vajina daraltması) operasyonunda vajina ne kadar daraltılır?

Vajinoplasti operasyonunda yırtılmış ve genişlemiş olan vajina iç mukoza dokusu, ihtiyacı olan şekilde tüm vajina uzunluğu boyunca uygun şekilde  çıkartılır ve dokular yeniden dikilir. Bu esnada vajina mukoza altında yer alan bağ ve kas dokusu sıkılığı arttırmak için yakınlaştırıcı dikişlerle dikilir. Eğer vajina ön duvarında yer alan mesane boynunda da sarkma varsa ön duvar düzeltilirken mesane boynu da yükseltilip idrar torbasının arkasına destekleyici dikişler konulup düzeltilir. Tüm bunların sonunda vajina hiç doğum yapmamış gibi eski sıkı haline getirilip daralmış olur, kavrama yeteneği artar.

Vajinoplasti operasyonunun faydaları nelerdir?

Özellikle bir ve birden fazla normal doğum yapmış olan kadınlarda yırtılmış ve esnemiş bağ ve kas dokusu, doğum esnasında ıkınma ve itme sebebiyle esneyen ve bollaşan ligamentler  nedeniyle vajina ön ve arka duvarı bollaşır ve bombeleşir. İlerleyen yaş nedeniyle kaybedilen kollagen ve elastin lifler de vajina yaşlanma sürecini  hızlandırır ve vajina sıkılığını kaybeder, gevşer, mesane boynu ve rahim aşağı doğru sarkar. Hasta idrar kaçırmaktan veya ele gelen kitleden bahsetmeye başlar. Ele gelen kitle bollaşmış vajinadan dışarı doğru sarkan mesane veya arka duvarda yer alan rektum olabilir veya rahimin kendisi aşağı doğru tamamen sarkabilir. Tüm bu süreçleri yaşamadan, daha şikayetlerin başlarında iken yapılan vajinoplasti operasyonu ile son derece etkili , yüz güldürücü ve tatminkar sonuçların alınması mümkün. Çok ilerlemiş vakalarda (total prolapsus uteri, inkontinans gibi) vajinoplasti operasyonuyla beraberinde askı operasyonları (sakropeksi, TVT, Burch..vs)  eklemek zorunda kalınabilir.

Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok ile Vajinoplasti operasyonu İçin İletişim Bilgileri, Randevu ve Fiyat bilgisi için:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No:5 Da:9 Fenerbahçe-Kızıltoprak / İSTANBUL

Telefon: 
+90 216 385 17 15

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart