Cinsel İlişkiye Girememek Sadece Vajinismus Mudur?

Cinsel İlişkiye Girememek Sadece Vajinismus Mudur?

Cinsel ilişkiye girememenin farklı nedenleri vardır. Bunlar kızlık zarının kapalı veya vajinanın girişinin dar olması gibi fiziksel (anatomik) nedenler ola bileceği gibi, psikolojik nedenler de olabilir: Aseksüelite, frijidite, vajinismus … gibi.  Vajinismus, hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda görülebileceği gibi önceden sağlıklı bir cinsel yaşamı olan kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Aile ortamı ve yetiştirilme tarzı, ilk gece hakkında arkadaş çevresinden duyulan hikayeler, kızlık zarı kanaması, ilk gece birleşmesinde kasılma korkusu ve anatomik olarak vajinaya penisin giremeyeceği fikri vajinismusa zemin hazırlar. Evlenen çiftlerin tecrübesizlikleri nedeniyle ilk cinsel ilişki deneyimlerindeki başarısızlık, vajina girişinde duyulan acı, kasılma ve her seferinde aynı olayın tekrarlanması bir süre sonra cinsel ilişkinin acılı ve ağrılı bir eylem olduğuna olan yanlış inancı kuvvetlendirir.  Geçmişte yaşanan taciz, görsel ve fiziksel travmalar da vajinismus sebebi olabilir.

Bunun dışında, gerçek anlamda anatomik sorunlardan dolayı vajinismus oluşması hastalar arasında %1 oranında görülür. Kızlık zarının kalın veya kapalı olması, vajina girişinin çok dar olması da anatomik olarak penis-vajina birlikteliğine izin vermeyerek ilerleyen zamanda vajinismus sebebi olabilir.

Vajinismus problemine sebep olabilecek altta yatan sorun ne olursa olsun uygulanan doğru tekniklerle (bilişsel yapılandırma ve sistematik duyarsızlaştırma) çözümlenebilir, var olan anatomik problemler kolayca düzeltilebilir ve kişinin cinsel ilişkiye girememesine neden olan zihin-bilinçaltı ve beden uyumsuzluğu formatlanarak uyumlu hale getirilebilir.

Aseksüelite, firijidite veya orgazm olamama ise vajinismustan farklı olarak tedavi edilir. Altta yatan sebep cinsiyetle ilgili içsel çatışmalar, eşini sevmeme, evlilikle ilgili sorunlar veya geçmişte yaşanan bir travmadan kaynaklanabileceğinden ötürü psikologlar veya psikiatristler tarafından yönetilmelidir.

 

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

 

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart