Cinsel İlişkiye Girememek Sadece Vajinismus Mudur? | Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok
Cinsel İlişkiye Girememek Sadece Vajinismus Mudur?

Cinsel İlişkiye Girememek Sadece Vajinismus Mudur?

Cinsel ilişkiye girememenin farklı nedenleri vardır. Bunlar fiziksel nedenler olabileceği gibi, psikolojik nedenler de olabilir. Bununla birlikte vajinismus, hiç cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda görülebileceği gibi önceden sağlıklı bir cinsel yaşamı olan kadınlarda da ortaya çıkabilir.

%99 oranda psikolojik kökenli korkular yüzünden kadınlar vajinismus sorunu yaşarlar. Bu korkular aile ortamı ve yetiştirilme tarzından dolayı, kadınların duyduğu, gördüğü ve düşündüklerinden dolayı, hatta önceden yaşanmış cinsel taciz ve tecavüz durumlarından bile kaynaklanabilir.

Bunun dışında, gerçek anlamda bedensel sorunlardan dolayı vajinismus oluşması hastalar arasında %1 oranında görülür. Ancak sorun ne olursa olsun çözülebilir, eğer bedensel bir nedenden dolayı ilişki gerçekleşemiyorsa buna yönelik jinekolojik tedavi yapılır.

Eğer ki yaşanılan vajinismus korku ve kaygılardan oluşuyorsa ilişkiye girememe tedavisi daha basit ve daha kolaydır. Bu durumda yapılacak ilk şey bir uzmana müracaat etmektir.

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart