İdrar Kaçırma Tedavisi | Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok
İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) nedir?

İdrar kaçırma (üriner inkontinans) yani  mesane kontrolünün zayıf olması yaygın olarak hamilelik, doğum, menopoz, astım, diyabet veya artrit gibi bir dizi kronik durumla ilişkilendirilen yaygın bir sorundur.

Zayıf mesane kontrolüne bağlı idrar kaçırma kahkaha attığınızda, öksürdüğünüzde, egzersiz yaptığınızda veya yerden bir yük kaldırdığınızda hafif bir sızıntı olabileceği gibi tamamen ıslanmanıza sebep olacak kadar şiddetli de olabilir. Mesanenizi yeterince kontrol edememe durumu tuvaleti acilen veya sık sık ziyaret etmenize neden olabildiği gibi sosyal ortamda istenmeyen küçük kazalar yaşamanıza da sebep olabilir.

İdrar Kaçırma Çeşitleri nelerdir?

İdrar kaçırma tipleri şunlardır:

Stress İnkontinans (SUI): Karın basıncı etkisiyle mesaneniz baskı altında olduğunda yani öksürürken, gülerken, yerden ağır bir şey kaldırırken idrar kaçırma.
Urge İnkontinans: Aniden yoğun idrara çıkma dürtüsü ve hemen ardından idrar kaçırma, idrarı tutamama, tuvalete yetişememe
Overflow İnkontinans (taşma inkontinansı veya kronik idrar retansiyonu) : mesanenizi tamamen boşaltamıyorsanız bu da idrar sızıntısına neden olur
Total İnkontinans: mesaneniz hiçbir şekilde idrar depolayamadığında, sürekli idrara gitmenize veya kaçırmanıza neden olur
Hem stress inkontinans hem de urge inkontinans birlikte görülebilir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir? 

Normal doğum esnasında vajinal duvar gerildiği için vajinal kaslar hasar görebilmektedir. Vajinal ön duvar mesaneyi yani idrar torbasını desteklediğinden dolayı vajinanın bollaşması ve kasların zayıflaması durumunda mesaneniz vajina ön yüzüne doğru prolabe olur yani sarkar. Bu durum stres inkontinansı (örneğin hapşırma, öksürme ve efor sarf etmekten kaynaklanan idrar kaçağı) gibi sorunları tetikleyebilir.

Östrojen, menstruasyon yani adet kanamalarınızı düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Aynı zamanda mesanenizin kontrolüne, idrarınızı sağlıklı ve düzgün bir şekilde tutmanıza da sağlar. Menopoza yaklaştıkça, östrojen seviyeleriniz düşmeye başlar. Bu östrojen eksikliği, pelvik kaslarınızın zayıflamasına neden olabilir. Artık mesanenizi daha öncesi gibi kontrol edemezsiniz. Östrojen seviyeleriniz menopoz boyunca ve sonrasında düşmeye devam ettikçe, SUI semptomları daha da kötüleşebilir.

İdrar Kaçırma nasıl teşhis edilir?

Üriner inkontinans oldukça yaygın bir problemdir, eğer idrar kaçırıyorsanız doktorunuzla konuşmaktan utanmayın. Doktorunuz size şikayetleriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında bazı sorular soracaktır:

Öksürdüğünüzde veya güldüğünüzde idrar kaçırıp kaçırmadığınız, gündüz veya gece kaç kere tuvalete gittiğiniz,  tuvalete gittiğinizde idrar yaparken güçlük çekip çekmediğiniz, herhangi bir ilaç alıp almadığınız, günde ne kadar sıvı-alkol-kafein tükettiğiniz tanı koyabilmek için önemlidir.
Doktorunuz mesane alışkanlığınızı tespit etmek için en az 3 gün boyunca içtiğiniz sıvı miktarını, sıvı türlerini, ne sıklıkta tuvalete gittiğinizi, kaç kez acil tuvalete gitme ihtiyacı duyduğunuzu ..vs not almanızı isteyebilir.

Ayrıca bazı testler ve incelemeler yapılması gerekebilir:

Fiziksel inceleme: Doktorunuz üriner sisteminizin sağlığını değerlendirmek ve idrar sızıntısı olup olmadığını görmek için pelvik muayene yapacaktır.  Muayene esnasında pelvik taban kaslarınızı sıkmanız veya öksürmeniz istenir. Bu esnada mesane boynu hareketi izlenir, mesanenin vajinaya doğru sarkıp sarkmadığı ve pelvik taban kaslarında hasar olup olmadığı değerlendirilir.

Doktorunuz şikayetlerinizin idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceğini düşünüyorsa, dipstick test veya tam idrar tahlili ile  idrarınızda bakteri olup olmadığı aranır.

Doktorunuz taşma inkontinansı düşünüyorsa, idrara gittikten sonra mesanenizde ne kadar idrar kaldığını görmek için rezidüel idrar testi yapılır. Ultrason yardımıyla mesanede kalan idrar hacmi ölçülür veya bir kateter kullanılarak mesaneden boşaltılan idrar miktarı ölçülür.

Sistoskopi: Mesanenize ve idrar sisteminize bakmak için endoskopi denilen bir kamera yardımıyla inkontinansa neden olabilecek diğer anomaliler aranır.

Ürodinamik testler: Bunlar mesanenin ve böbreklerin işlevini kontrol etmek için kullanılan bir testler grubudur.

İdrar Kaçırma (Stress İnkontinans) Nedir?

Gülerken, öksürürken, ağır bir yük kaldırırken yani karın içi basınç arttığında  yaşanan idrar kaçırma şikayeti (Stress İnkontinans) ilerleyen yaşla beraber kadınların büyük bir yüzdesini etkileyen, oldukça yaygın görülen bir sorundur.

Kadınların % 40’ından fazlası normal doğum sonrası idrar tutmakta güçlük çekmektedir. Genellikle gülerken, öksürürken veya hapşırdığınızda yaşanılan bu durum doğumdan birkaç hafta sonra düzelir, spesifik bir tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Pelvik taban kasları egzersizleri, stress inkontinansı yani idrar kaçırmayı önlemekte son derece yardımcıdır. Ancak altı haftanın sonunda hala idrar tutma kaslarınızı kontrolünüzde hissedemiyorsanız ve vajinanız eskisi kadar sıkı değilse doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

İdrar kaçırma (Stress İnkontinans) ne kadar yaygın?

Stress Üriner İnkontinans (SUI) aynı zamanda “mesane kontrolü kaybı” veya “istemsiz idrar kaçağı” olarak da bilinir. Milyonlarca kadın bunu tecrübe eder ve SUI sıklığı yaşlandıkça artar. Kontrol kaybı belki çok küçük olabilir. Örneğin, güldüğünüzde, egzersiz yaptığınızda, öksürdüğünüzde veya ağır nesneler kaldırdığınızda sadece birkaç damla idrar kaçırıyor olabilirsiniz. Ya da ani bir dürtü ile karşılaşabilir ve daha tuvalete giderken yolda tutamayıp küçük kazalar yaşayabilirsiniz.

Yaşam boyu SUI deneyimlenebilir, genellikle sebep idrarı kontrol etmenize yardımcı olan kaslardaki zayıflama, baskı veya stresin sonucudur. Hormon değişiklikleri de pelvik bölgedeki kas gücünüzü etkileyebilir. Bu nedenle, hamile olan, doğum yapan veya menopoza giren kadınlarda SUI daha yaygındır.

Amerikan Üroloji Derneği’nin araştırmalarına göre, 30 ila 60 yaş arası kadınlarda idrar kaçırma görülme sıklığı %30 olup, bunların %15’i Stress İnkontinans’ tır.

Eğer mesane prolapsusu varsa vajinanızdan aşağıya doğru bir şişkinlik hissedebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve idrar yaparken problem yaşayabilirsiniz. Geçmekte olan idrarın akışı yavaşlar, idrar torbanızı boşaltmakta güçlü çekebilir, daha sık idrara çıkmanız ve öksürürken, gülerken, hapşırdığınızda, ağır kaldırdığınızda veya egzersiz yaparken az miktarda idrar kaçırabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Tedavi yöntemleri nelerdir?

Stress İnkontinans genellikle yaşa bağlı veya normal doğum sonrası pelvik tabanın hasarlanması sonucu ve idrar torbası (mesane) desteğinin kaybı sebebiyle oluşmuş olabilir. Hastalar öksürme, hapşırma, ağır kaldırma ve fiziksel aktivite sonucu farklı derecelerde idrar kaçırma şikayet ederler.

Mesane boynunu yükseltip prolapsusu cerrahi olarak düzeltmek SUI tedavisi için en etkili çözümdür ve diğer tedavi biçimleriyle yardım edilemeyen kişiler için düşünülür.

Ancak son yıllarda en az cerrahi operasyon kadar etkili sonuç veren “Lazerle İnkontinans Tedavisi” noninvaziv  yani kanamasız, acısız, ağrısız, hastanede yatışı gerektirmeyen, sadece 8-10 dakika içinde gerçekleşen bir uygulama olduğu için tercih sebebidir.

FemiLift Pixel CO2 Lazer Teknolojisi, yüksek CO2 lazer enerjisi ile derinlemesine etki yaratarak, vajina iç yüzünde hem yeni kollajen sentezi, hem de elastin fiberlerin kasılması sayesinde yeniden yapılanma (rejuvenasyon) sağlar. Long pulse’ın teknolojik avantajı, bu tarz uygulamalarda önem teşkil eden güçlü termal etkidir.

Femilift Pixel CO2 Lazer, tüm pre-üretral alanı tedavi ederek, vajinal duvarın kalınlığını arttırır. Bu sayede, orta üretranın alt kısmından daha iyi destek sağlanır, pelvik taban güçlenir. Sonuç olarak, Stress İnkontinans semptomlarını ciddi oranda azaltarak, idrarın daha iyi kontrolünü ve uzun vadeli idrar tutabilme yeteneğini geri sağlamış olur.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

FemiLift Pixel CO2 Lazer Teknolojisi, yüksek CO2 lazer enerjisi ile  derinlemesine etki yaratarak, vajina iç yüzünde hem yeni kollajen  sentezi, hem de elastin fiberlerin kasılması sayesinde yeniden yapılanma  (rejuvenasyon) sağlar. Long pulse’ın teknolojik avantajı güçlü termal etkidir.

Femilift Pixel CO2 Lazer, tüm pre-üretral alanı tedavi ederek, vajinal  duvarın kalınlığını arttırır. Bu sayede, orta üretranın alt kısmından daha  iyi destek sağlanır, pelvik taban güçlenir. Sonuç olarak, Stress  İnkontinans semptomlarını ciddi oranda azaltarak, idrarın daha iyi  kontrolünü ve uzun vadeli idrar tutabilme yeteneğini geri sağlamış olur.

Anestezi gerektirmeyen bu uygulama sadece 8-10 dakika sürmektedir. Acı ve ağrı hissedilmez, istirahat gerektirmez. 6 hafta arayla 3 seans yapılması tercih edilir. Sonrasında sahip olduğunuz idrar kontrolünü korumak ve kalıcı kılmak için yılda 1.5-2 yılda 1 seans olarak tekrarı önerilir. Öğle tatili arasında bile yaptırabileceğiniz kadar kolay olan bu uygulama %100 güvenli ve son derece etkilidir.

Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Lazerle İdrar Kaçırma (Stress inkontinans) Tedavisi için

Randevu Tel: +90(216)3851715

Adres: Fenerbahçe Mah. Fener Kalamış Cad. Billur apt. No:5 Da.9 Kat:2 Kızıltoprak/İSTANBUL

E-Posta:
info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart