Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?

Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?

Vajinismus vajinal yolun girişten itibaren ilk 1/3’ünde yer alan kasların istem dışı kasılarak vajina içine penisin girmesinin imkansız olması halidir. Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) veya vajinismus tanısını doğru koyabilmek için hikayeyi doğru dinlemek ve doğru muayene etmek gerekir.

Vajinismus problemini temel olarak 2 sınıfa ayırabiliriz.: Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.

Primer Vajinismus: Kadının bir kere bile gerçek, doğru ve sağlıklı  şekilde cinsel ilişkiye giremediği vajinismus durumudur.  Bu vajinismus türü baskın ve korumacı aile yapısına sahip, kızlık zarının değerli ve evliliğe kadar mutlaka korunması gerektiği empoze edilen, katı ahlaki kurallarla yetiştirilmiş, ilk gece hakkında yanlış ve abartılı bilgilendirilmiş, vajinasının yerini dahi bilmeyen, dokunmaktan bile korkan bakire hanımlarda görülür. Genellikle kızlık zarının parçalanma, kanama korkusu ve çok acı çekileceği duygusu hakimdir. Arkadaş çevresinden duyulan ilk gece hikayeleri bu hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Sekonder Vajinismus: Yaşamın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir ve daha önce böyle bir durum hiç yaşanmamış olabilir. Kadının öncesinde sağlıklı ve gerçek bir cinsel hayatı vardır. Ancak doğum, kürtaj, kötü jinekolojik muayene, enfeksiyon, menopoz, ilişki sorunları, cerrahi ameliyatlar veya tecavüz gibi travmatik olaylardan etkilenip sonradan vajinismus durumunun gerçekleşmesidir.

Daha önce cinsel ilişki sırasında ağrıları olmayan bir kadını sekonder vajinismuslu hastayı değerlendirirken:

Vajinal atrofi (atrofik vajinit), liken skleroz, vajinal enfeksiyon, vajinal doğuma bağlı skar (nedbe) dokusu olup olmadığı, muayene esnasında dokunmakla verdiği tepkiler, vajinal kasılmalara bacakların ve kalçanın eşlik edip etmediği değerlendirilmeli, semptomatik tedavi uygulanmalı, lokal anestezik ve östrojenli kremler eşiliğinde vajinal dilatatörler uygulanmalı, eğer iyileşme olmadıysa bir cinsel terapiste yönlendirilmelidir.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart