Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

 

Vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ve imkansız olarak algılanmasına ‘’vajinismus’’ denir. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel eylem girişimi dışında yalnızca cinsel ilişkinin hayal edilmesiyle bile tetiklenebilir.

Pelvis taban kaslarının yani vajinayı da içine alacak şekilde çevreleyen bu kasların istem dışı kasılmasıyla vajinismuslu kadınlar ve eşleri cinsel ilişki denemelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissedebilir. Cinsel eylem denemelerinde vajina girişinde ağrı, yırtılma, parçalanma, yanma veya sızlama hissedebilir. Vajina içine herhangi bir şey (parmak, penis..vs) sokma denemeleri acı verici bir eylem olarak algılanabilir. Aynı zamanda o esnada panik atak benzeri bir durum yaşanabilir.

Vajinismusta sadece vajen etrafında değil diğer kas gruplarında da kasılmalar olabilir. Endişe, korku ve panik hali neticesinde hasta bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iter ve tüm vücudu kasılarak kendini korumaya alır. Kızlık zarının çok kanayacağını, patlayacağını, yırtılma esnasında canının çok acıyacağını, kızlık zarının çok kalın veya vajinasının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar acı beklentisi sonucunda kendini koruma ve savunma çabasına girer ve vajinismus gelişir.

Gerçekte vajinal açıklık erkeğin penisini içine alabilecek hatta normal doğum esnasında bir bebeğin başı ve vücuduyla geçmesine müsaade kadar esnek yapıda olduğu halde vajinismuslu kadınlarda cinsel ilişki esnasında acı duyacağı kaygısıyla pelvis taban kasları istemsiz olarak aniden ve sıkıca kasılıp vajina girişini kapatır ve birleşmeyi imkânsız hale getirir.

Vajinismus yani cinsel ilişkiye girememe hali bizimki gibi Müslüman toplumlarda oldukça sık görülmesine rağmen tüm dünyada da örnekleri fazla. Genellikle ilk gece korkusu ile oluşmaktadır, ilk cinsel beraberlikte meydana gelecek kızlık zarının yırtılması, parçalanması, çok kan gelmesi endişesi ve bu nedenle henüz cinsel ilişkiye beyinsel olarak hazır olmama ile oluşan gerginlik vajinismusa zemin hazırlamaktadır. Genellikle vajinismus problemiyle kliniğimize başvuran hanımlar evli olduğu halde henüz cinsel ilişkiye girememiş halen bakire bayanlardır. Ancak sonradan da vajinismus gelişebilir; zorlu ve kötü doğumlar, kötü jinekolojik muayeneler, cinsel taciz saldırı gibi durumlar sonrasında da bu şikâyetle başvuran hanımlar var.

 

Vajinismus Tedavisinde Amaç Nedir?

ilişkiye girememe tedavisinde amaç, vagina girişindeki olumsuz “kas hafızası”nın kaldırılması ve istemsiz kasılmaların yok edilmesidir.

 

Vajinismus Nasıl Görülür?

Vajinismus hastalarında genellikle cinsel ilişki esnasında tüm vücutta kasılma, bacakları açamama, gerilme gözlenir, kadın eşinin kendi içine girmesini reddederek vücudunu arkaya doğru iter. Vagen kasları ciddi şekilde kasılır, bu esnada değil penis, parmak ucunun bile vaginadan geçirilmesi imkansızdır. Kadın eşiyle cinsel ilişkiye girmeyi beyinsel olarak istese dahi vücudu reddetmektedir. Korku ve endişe neticesi duyulan duyulan ağrı ve acı hissi bilinçaltına yerleştiğinden vagen girişine yapılan her türlü girişimde (dokunma dahil) vagen kasları istemsiz olarak kasılmaktadır. Tüm bu olumsuz duygular vajina etrafını çevreleyen kaslarda olumsuz “kas hafızası”nın oluşmasına neden olur.

 

Vajinismus neden oluşur?

Vajinismus cinsel ilişki eylemi sırasında vücudun kendini koruma iç güdüsü ile vajeni çevreleyen pelvik taban kaslarını kasması ve cinsel ilişkinin mümkün olmaması durumudur.  Tamamen istem dışı olarak vajinayı çevreleyen kaslar kasılır.  Bu durumun sebebi  “acıdan korkmak”tır.  Yani vajinismuslu kadınlar için cinsel ilişki her zaman acı ve ağrıyı çağrıştırır. Bu acının sebebi kişinin ilk cinsel eyleminde gerçekten vajinasının girişinde hissettiği acı ve ağrı ile ilgili olabileceği gibi daha önce hiç yaşamadığı hayali bir acı ve ağrı algısı da olabilir. Bu algı dolayısıyla pelvik taban kaslarının kasılması vajinanın girişini daraltarak gerçekten kadının ağrı ve acı duymasına  neden olur.

Vajinismusun asıl nedeni cinsel kimliğin oluştuğu dönemde kişinin ailesinden ve çevresinden duyup bilinçaltına yerleştirdiği yanlış ve eksik bilgilerdir. Vajinismuslu kadınların çoğunun kendi cinsel organlarının yapısı ve yeri hakkında bilgisi yoktur. Penisin vajinasını yırtacağını, içeride sıkışacağını, yanlış yere gireceğini, cinsel ilişki esnasında kilitleneceğini, içine penis girdiğinde çok fazla acı duyacağını, kızlık zarının çok  kalın olduğunu, vajinasının çok küçük olduğunu, çok fazla kanayacağını düşünen kadının bu endişelerinin altında bilgisizlik yatar. Böylece cinsel organlara ve cinselliğe karşı olumsuz bir tavır geliştirir.

Öncesinde normal ve sağlıklı cinsel hayatı olan kadınlarda vajinismus sonradan da gelişebilir.  Jinekolojik muayene esnasında duyulan acı ve ağrı, normal doğum sonrası dikişlere bağlı gelişen nedbe dokusu, vajinal enfeksiyon, yara, tahriş nedeniyle ağrılı cinsel ilişki,  taciz -tecavüz gibi olaylar kadının yaşamında olumsuz izler bırakır ve vajinismus gelişmesine neden olabilir.

Vajinismus Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vajinismus kimlerde daha sık görülür?

Vajinismus  baskın ve korumacı aile yapısına sahip,  kızlık zarının değerli ve evliliğe kadar mutlaka korunması gerektiği empoze edilen, katı ahlaki kuralların geçerli olduğu toplumlarda sık görülür. Cinselliğin ayıp ve günah olduğu düşüncesiyle yetiştirilmiş, İlk gece hakkında yanlış ve abartılı bilgilendirilmiş, cinsel organlarının yerini dahi bilmeyen, dokunmaktan korkan, rahatsızlık duyan bakire kadınlarda vajinismus gelişmesi muhtemeldir.  Ayrıca cinsel travmaya, tecavüze maruz kalmış kadınlarda da vajinismus gelişebilir. Kötü ve nazik olmayan jinekolojik muayene deneyimi yaşamış, normal doğum sonrası vajendeki yırtıklar ya da dikişlere bağlı kötü nedbe dokusu oluşmuş, vajinal enfeksiyon neticesinde vajinasında yangı ve tahriş neticesi ağrılı cinsel ilişki yaşayan kadınlarda da sonradan vajinismus gelişebilir.

Vajinismus problemi olan kadınların sosyokültürel seviyeleri değişiklik göstermektedir. Meslek sahibi, üniversite okuyan, kültür düzeyi yüksek kişilerde de görülebileceği gibi dar zihniyetli, aşırı korumacı ve baskıcı aile ortamında yetişen bayanlarda da görülebilir. Genellikle kızlık zarının parçalanma ve kanama korkusu ve bunun neticesinde çok acı çekileceği duygusu hakimdir. Penisin vagina içine girmesine karşı duyulan korku, çevreden duyulan ilk gece deneyim hikayeleri, kızlık zarının müslüman toplumlardaki önemi vaginismus probleminin zeminini hazırlamaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle halen bakiredir, birkaç cinsel deneyimin ardından korku ve acı duygusuyla cinsel birleşme gerçekleşmemiştir. Evli oldukları halde yıllardır bu halde evlilik hayatlarını sürdüren çiftlere oldukça sık rastlanmaktadır. Ya da daha önce cinsel deneyimi olduğu halde doğum, kürtaj, kötü jinekolojik muayene, tecavüz gibi travmatik olaylardan etkilenip sonradan vajinismus yaşayan kadınlar da vardır.

Vajina küçük olması cinsel ilişkiye girememe sebebi midir?

Vajina ne kadar dar veya girişi küçük olsa dahi cinsel ilişkiye girememe sebebi olamaz. Çünkü vagina esneyebilen, genişleyebilen bir organdır, doğum esnasında bebeğin başının ve tüm vücudunun çıkmasına yetecek kadar genişleyebilir.
Ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilecek bazı hastalıklar da vaginismusla karışabilir. Örneğin vulvit, vaginit gibi iltihabı hastalıklar veya vulvar vestibulit sendromu cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olur ve cinsel ilişkiye girmeyi imkansız kılabilir. Bu nedenle öncelikle jinekolojik muayene ile hasta değerlendirilmeli ve ayrım yapılmalıdır.

Vajinismus problemi olan çiftler bebek sahibi olabilir mi?

Vajinismus problemi yaşayan çiftler tam olarak cinsel birleşme yaşamadıkları halde vajen ağzına dökülen spermlerin neticesinde veya aşılama (inseminasyon) işlemi ile bebek sahibi olabilirler. Ancak evlilğin güzel ve sağlıklı şekilde devamı için sağlıklı bir cinsellik gerekli ve önemlidir. Vajinismus problemi uygun şekilde tedavi edildiği taktirde tedavisi %100 mümkün olan bir durumdur.

Cinsel soğukluk ve Vajinismus farkı nedir?

Cinsel soğukluk ve vaginismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta kadın cinsel ilişkiden zevk almamakta, cinsel olarak uyarılmamakta, orgazm olamamaktadır. Bu nedenle vagende ıslanma yok veya çok az olmaktadır. Vajinismusta ise cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur. Bu kişilerde ilişki sırasında acı duyma korkusu ile gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın diğer alternatif yollarla uyarılabilir, orgazm yaşayabilir, cinsel arzu sırasında vajende ıslanma son derece normaldir.

Detaylı Bilgi: https://www.dryesimyercok.com/cinsel-iliskiye-girememek-sadece-vajinismus-mudur/

Vajinismus eşleri nasıl etkiliyor?

Vajinismus sadece kadının sorunu değil, çiftin ortak sorunudur ve  doğal olarak eşler de etkilenmektedir. Cinsel yeterliliğini sorgulayan, gerçek anlamda vajinal cinsel ilişki yaşayamayan  yada  tam bir doyum olmadan sınırlı bir cinsel yaşama devam etmek zorunda kalan beylerde de zamanla cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri veya erken boşalma görülebilir. Vajinismus probleminin çözümlenmesi ve nomal, sağlıklı bir cinsel hayatın başlaması ile bu sorunlar kendiliğinden düzelir.

Ağrılı cinsel ilişki vajinismus mudur?

Ağrılı cinsel ilişki yani “disparoni” vajinismus değildir. Vajinal doğum sonrası dikişler ve buna bağlı nedbe dokusu, menopozda azalan östrojen nedeniyle vajinal kuruluk ve atrofi, vajinanın enfeksiyonları, rahim ağzında yara gibi nedenlerle disparoni gelişebilir yani cinsel ilişki acılı ve ağrılı hale gelebilir. Bu iki durumu ayırdetmek gerekir. Ancak disparoni zamanla vajinismus gelişmesine neden olabilir. Bu sebeple öncelikle jinekolojik muayene yapılıp altta yatan organik bir sorun olup olmadığı değerlendirilmeli ve saptanan patolojinin uygun şekilde tedavisi yapılmalıdır.

Detaylı Bilgi: https://www.dryesimyercok.com/agrili-cinsel-iliski-vajinismus-mudur/

İlk gece korkusu vajinismus nedenimidir?

İlk gece hakkında yanlış, abartılı ve eksik bilgilendirilme vajinismus gelişmesine neden olabilir. “Vajina içine penis girdiğinde çok fazla ağrı, acı ve kanama olacağı düşüncesi”, “birleşme esnasında kilitleneceklerini ve o şekilde hastaneye götürülmek zorunda kalacakları zannetme”, “penisin vajinasını yırtacağını, içeride sıkışacağını, yanlış yere gireceği ve  içine penis girdiğinde çok fazla acı duyacağı düşüncesi”,  “kızlık zarının çok  kalın olduğu, vajinasının çok küçük olduğunu, çok fazla kanayacağını düşünmek” ya da “eğer kızlık zarı kanaması olmazsa bakire olmadığı sanılıp suçlanacağı korkusu” ilk cinsel deneyiminde endişe ve korku duymasına, bu sebeple vajina girişindeki kasların hatta beraberinde tüm vücuttaki bir çok kas grubunun aynı anda istemdışı kasılmasına yol açar.

Detaylı bilgi: https://www.dryesimyercok.com/agrili-cinsel-iliski-vajinismus-mudur/ 

Cinsel soğukluk ve vajinismus aynı şeymidir?

Cinsel soğukluk ve vajinismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta kadın cinsel ilişkiden zevk almamakta, cinsel olarak uyarılmamakta, orgazm olamamaktadır.  Bu nedenle vajende ıslanma yok veya çok az olmaktadır. Vajinismusta ise cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur,  bu kişilerde gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın alternatif yollarla uyarılabilir, orgazm yaşayabilir, cinsel arzu sırasında vajende ıslanma son derece normaldir.

Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Vajinismus Tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart