Ağrılı Cinsel İlişki Vajinismus Mudur?

Ağrılı Cinsel İlişki Vajinismus Mudur?

Cinsel ilişkiye girememe nedenleri içinde en çok rastlanan durum vajinismus olmasına rağmen, her ağrılı cinsel ilişki vajinismus değildir, cinsel ilişkiye girememeye sebebiyet verecek başka nedenlerin olduğunu da atlamamak gerekir.

Genel olarak cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasına  “disparoni” adı verilir. Cinsel ilişkide ağrı nedenleri şunlardır:

Vajinismus: İlk gece korkusu, kızlık zarı kanama endişesi..vs nedeniyle vajina girişinde yer alan kasların istem dışı kasılması sonucu vajinanın içine penisin girmesini engelleyen, imkansız hale getiren psikosomatik bir hastalıktır

Vajinal kuruluk: Pek çok vakada yeterli vajinal ıslanma olmadığında kadının ağrılı cinsel ilişki yaşadığı görülmüştür.  Ön sevişme süresinin uzatılması ​​ve vajinal ıslaklığı sağlayan jellerin kullanılmasıyla sorun çözülebilir.

Vajinal enfeksiyonlar: Oldukça sık görülen vajina içi bakteriel enfeksiyonlar ve kandida (mantar) cinsel ilişki sırasında ağrı, batma ve yanma duygusuna sebep olabilir.

Rahim ağzı ile ilgili problemler: Rahim ağzında yara (servisit) ve enfeksiyon olması penisin vajina içine derin penetrasyonu esnasında ağrı duyulmasına neden olabilir.

Rahim ile ilgili sorunlar: Rahimde yer kaplayan myomlar (fibroid) veya polipler penisin vajina içine derin penetrasyonu esnasında kasıklarda veya makata doğru ağrı duyulmasına neden olabilir.

Endometriozis: Rahim, tüpler ve overler üzerinde yer alan endometrial implantlar çevre dokularda yapışıklığa (karın zarı ve bağırsaklar) neden olmaktadır, bu da ağrılı cinsel ilişki sebebi olabilir.

Yumurtalıklar ile ilgili sorunlar:  Yumurtalıklarda yer alan kistler ağrılı cinsel ilişki sebebidir, bulunduğu yere göre (sağda veya solda veya her iki tarafta) cinsel ilişki esnasında bıçak saplanır veya kramp tarzında ağrıya neden olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID): Fallop tüplerinde enfeksiyon nedenli görülen PID, karın içi organları ileri şekilde iltihabına ve cinsel ilişki esnasında dayanılamayan ağrılara neden olmaktadır.

Ektopik gebelik:  Döllenmiş yumurtanın yani embrionun rahim dışında yerleştiği bir hamileliktir. Kasıkta şiddetli ağrı sebebidir.

Menopoz: Östrojen eksikliğinden dolayı vajinal kuruma ve vajina içinde daralma, küçülme ağrılı cinsel ilişki sebebidir.

Ameliyat veya doğumdan hemen sonra cinsel ilişki de ağrıya neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Genital bölgede yer alan siğiller, herpese (genital uçuk) bağlı veziküller ve ülsere yaralar veya diğer STD’leri içerebilir.

Vulva veya vajinada yaralanma:  Doğum sırasında vajina ve anüs arasında cilt bölgesine yapılan kesimden (epizyotomi) dolayı veya dikişlerden ötürü genital bölgede ağrı ve acı hissedilebilir.

Vulvodini: Labialar, klitoris ve vajinal giriş dahil olmak üzere kadının dış cinsel organında (vulva) görülen kronik ağrıya verilen isimdir.  Tam olarak neyin sebep olduğunu bilmiyor ve bilinen bir tedavisi yok ancak tıbbi tedavilerle birlikte kişisel bakım rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.

Cinsel İlişkide Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Her ağrılı  cinsel ilişki tedavi gerektirmeyebilir. Örneğin, hamilelik sonrası yaşadığınız cinsel ilişkide ağrı duyuyorsanız doğumdan sonra en az altı hafta beklemenizi öneririz. Bu sürede vajina girişinde doğum sebebiyle oluşan yırtıklar veya epizyotomiye bağlı dikişleriniz tamamen iyileşecektir. Doğum sonrası gireceğiniz cinsel ilişkide eşinizin nazik ve yavaş davranmasını isteyin, vajinal kuruluk sorununuz varsa giriş yerine uygulayacağınız kayganlaştırıcı jeller son derece faydalı olacaktır.

Menopoza bağlı vajinal kuruluk ve vajinal daralmadan ileri gelen cinsel ilişkide ağrı duyuyorsanız doktorunuzun önereceği östrojen içerikli kremler ve vajinal dilalatörle sorununuzu çözümlemeye yardımcı olacaktır.

Altta yatan tıbbi bir neden bulunamayan ağrılı cinsel ilişkide psikoterapi yardımcı olabilir. Bazı kişilerde suçluluk, cinsiyetle ilgili iç çatışmalar veya geçmişte yaşadığı cinsel suistimal, taciz olayları ile ilgili sorunlarını çözmeleri gerekebilir.

Vajinal kanama, akıntı, koku gibi genital lezyonlar, düzensiz adet döngüleri veya istemsiz vajinal kas kasılmaları gibi belirtileriniz varsa doktora başvurmalısınız. Doğru tanıya yönelik doğru tedaviler probleminizin çok kısa sürede çözümlenmesini sağlayacaktır.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Cinsel ilişkide ağrı tedavisi için Randevu  ve İletişim Bilgileri aşağıdadır:

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No: 5 Da: 9 Fenerbahçe-Kızıltoprak/ İstanbul

Randevu için Tel: 0216-3851715

E-Posta: info@dryesimyercok.com

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart