Google

Vajinoplasti (Vajina Daraltılması)

Vajinoplasti nedir 

Vajinoplasti (Vajinal Gençleştirme, Vajinal Rejuvenasyon) operasyonu vajinanın daraltılması ve sıkılaştırılması amacıyla vajina içine yapılan cerrahi işleme verilen isimdir.

Kadının dış genital organlarını oluşturan vajina, labium majörler (dış dudaklar), labium minörler (iç dudaklar) ve klitoris doğal olarak her kadında bulunur ancak şekil ve görünüm açısından farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra değişimler olabilir.

 

vajina daraltması Normalde doğum yapmamış kadınlarda dış ve iç dudaklar birlikte vajina girişini kaparlar. İç dudaklar (labium minörler) normalde dış dudakların (labium majorler) içerisinde yerleşir ve dışarıdan bakıldığında genellikle görülmez. Ancak bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudakların arasından dışarı doğru uzayabilir, sarkabilir, rengi zamanla koyulaşabilir, asimetrik olarak birbirinden farklı büyüklüklerde olabilir. Son yıllarda kadınların vücutlarını ve cinselliklerini keşfetmeleri onlara birçok faydalar sağlarken, bununla beraber bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Dış genital organının görünümünden ötürü kendilerini diğer kadınlarla kıyaslama, cinsel ilişki esnasında utanma ve huzursuzluk kadının aile yaşantısında ve cinsel yaşamında olumsuz etkilenmelere yol açabilir.


 
Normal doğum esnasında vajina ve çevresindeki doku ve kaslar bebeğin başı ve vücudu sebebiyle esneyip genişlemektedir. Özellikle bebeğin başının çıktığı anda vajen girişinde oluşan küçük yırtıklar nedeniyle vajen girişi genişlemekte, büyük dudaklar vajina girişini kapatamamakta ve vajina girişi ayrık kalmaktadır. Doğum sonrası vajina normale dönse dahi çoğu kez tam olarak doğum öncesi sıkılığına ve darlığına kavuşamamaktadır. Normal doğum sayısı arttıkça bu durum daha da kötüleşebilir. Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır?


Vajina normal doğum yapılabilmesi için esneme ve genişleme özelliğine sahiptir. Ancak zorlu doğumlardan sonra vajen yan duvarlarında oluşan derin yırtıklar vajinanın normalden fazla genişlemesine bu bu durumun kalıcı olmasına neden olabilir. Ancak cinsel ilişki esnasında vajina sıkılığı kadın ve erkek cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. İlişki esnasında vajina kasları kullanılarak sağlanan vajina sıkılığı fazla sayıda doğum yapmış veya zorlu doğum sonrası vajina duvarlarında yırtıklar meydana gelmiş kadınlarda mümkün olmamaktadır. Yine vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Kadınlar problemin tam olarak neden kaynaklandığını bilmediklerinden veya paylaşamadıklarından ötürü sorunu çözümsüz sanmaktadır. Günümüzde bu tip problemler konservatif veya cerrahi tedavi ile düzeltilebilmektedir. İşte bu amaçla vajinaya yapılan girişimlere VAJİNOPLASTİ denmektedir.

 

Tüm dünyada bu ameliyatları kadın doğum uzmanları (jinekolog) ve plastik cerrahlar yapmaktadır. Ancak özellikle vajinoplasti ameliyatı anatomik yapısından ötürü jinekologlar tarafından yapılmalıdır. Vajinanın önünde yer alan mesane (idrar torbası), arkasında yer alan kalın bağırsak ve rektum komşuluğu dolayısıyla gelişebilecek her hangi bir komplikasyon (kanama, delinme vb.) durumunda operasyon en iyi jinekologlar tarafından yönetilebilir veya komplikasyon oranları en aza indirilebilir.


vajinoplastiOperasyon Nasıl Yapılır?

Operasyon lokal veya genel anestezi altında steril koşullarda uygulanır. Operasyon süresi ameliyat yapılacak bölgeye ve yapılacak işleme göre değişir. Operasyon sırasında fazla olan vajinal derinin cerrahi olarak çıkarılması ve altındaki yumuşak doku ve kasların özel sütürler sayesinde desteklenip sıkılaştırılması amaçlanır. Ameliyat sonrası 1-2 saat süreyle kanama kontrolu amacıyla hasta gözlem odasında tutulabilir, genel olarak hastanede kalmayı gerekirmez. Operasyonda genellikle kendiliğinden eriyebilen dikiş materyalleri kullanıldığından dikişlerin alınmasına gerek duyulmazLazerle vajinal sıkılaştırma hastanede yatışı gerektirmez, öğle tatilinde bile kolaylıkla uygulanabilir.

 

Vajina estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?

Hasta yaklaşık 4-6 hafta sonra cinsel yaşamına dönebilir.

 

vajinaplastiOperasyon süresi ne kadardır?

Genellikle 45 dk- 1,5 saat sürebilir. Son yıllarda “CO2 Lazerle Vajinal Sıkılaştırma” da uygun vakalarda tercih edilen, anestezi gerektirmeyen, acısız, ağrısız, 8-10 dk içinde tamamlanan yeni ve etkili bir prosedürdür. 6 hafta arayla genellikle 2 seans olarak uygulanır.

 

Vajina estetiği sonrasında ağrım olacak mı?

İyileşme süresi yapılan işleme göre 10 gün-3 hafta sürebilir. Bu süre zarfında hasta doktorunun verdiği reçeteyi uygulamalı, kişisel hijyenine dikkat etmelidir. Çok şiddetli ağrı yada sızı olmaz, basit ağrı kesiciler kullanılabilir.
Jin. Op. Dr. Yeşim Yerçok ile Vajinoplasti İçin İletişim Bilgileri Aşağıdadır.
Randevu ve Fiyat Alabilirsiniz.

Adres:

Fener Kalamış cad. Billur apt. No:5 Da:16 Kızıltoprak / İSTANBUL

Telefon:

+90 216 385 17 15

E-Posta:
info@dryesimyercok.com

GENİTAL ESTETİK

Labioplasti (İç Dudak Düzeltilmesi)
Barbie Bebek estetiği, Barbie Doll Genital Estetik adıyla son yıllarda popülerlik kazanan "Labioplasti" operasyonda amaç genital bölge iç dudakları doğal ve uygun şekilde düzelterek dış dudakların içinde kalacak şekilde yeniden şekillendirmektir.
Genital Bölge Beyazlatma
son yıllarda genital-anal bölgedeki cilt rengini açmak ve kalıcı sonuçlar için CO2 lazerle Vulvar / Anal ağartma teknolojisi tercih edilmektedir.
Kızlık Zarı Tamiri
Kızlık zarı dikimi,kızlık zarı tamiri yani hymenoplasti operasyonu için kişinin ne zaman veya kaç defa cinsel ilişkiye girdiğinin önemi yoktur.
Genital Estetik
Son yıllarda gittikçe talep gören cinsel bölge estetiği kişinin kendine olan özgüveninin artmasında ve sağlıklı bir cinsel birliktelik için oldukça yardımcı cerrahi yöntemlerdir. Genellikle vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) veya küçük dudakların tamiri dediğimiz labioplasti yapılmaktadır.
Vajinoplasti (Vajina Daraltılması)
Vajinoplasti operasyonu (Vajinal Gençleştirme, Vajinal Rejuvenasyon) vajinanın daraltılması veya sıkılaştırılması amacıyla vajina içine yapılan cerrahi işleme denir.
İdrar Kaçırma
Gülerken, öksürürken veya hapşırdığınızda idrar kaçırma problemi yani Stress İnkontinans (SUI) için son yıllarda uygulanan "Lazerle İdrar kaçırma Tedavisi" kanamasız, acısız, ağrısız, hastaneden yatışı gerektirmeden sadece 8-10 dakika içinde gerçekleşen etkili bir uygulama olduğu için tercih sebebidir.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim