Google

Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi

YAŞAM TARZININ KISIRLIK ETKİSİ

Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir. Yüksek kilolu (BMI 25 üstü), obez (BMİ 30 üstü) ve düşük kilolu (BMI 17’nin altı) bayanlarda Hipotalamus ve Hipofiz etkilenmektedir. Dolayısıyla  hipotalamustan GnRH ve hipofizden gonadotropin sekresyonunda anormallikler gözlenmektedir. Erkeklerde BMİ ile fertilite arasındaki ilişki tam olarak çalışılmamıştır.

 Sigaranın kadın ve erkekteki fertilite ve gebelik sonuçlarına olan olumsuz etkisi kesindir. Fertilitenin arttırılması için sigarayı bırakma stratejileri etkili olmaktadır.

Sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre kısırlık oranı yüksek, gebe kalabilme yetisi düşük ve gebe kalmak için harcanan zaman daha uzundur. Sebep, sigara içindeki toksik maddelere bağlı  yumurta folikül kaybının artması, adet siklüs anormallikleri,  gamet ve embrio mutasyonlarıdır.

Diğer madde kullanımları da fertiliteyi olumsuz etkiler. Marihuana kullanımı kadın ve erkeklerde GnRH salınımına engel olarak üreme fonksiyonunu bozar, kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu olumsuz etkiler. Kokain kullanımı sperm yapımına engel olur, kadınlarda fallop tüplerinde hasar yaratır. Kadınlarda ağır alkol tüketimi fertiliteyi azaltır, erkeklerde ise azalmış semen kalitesi ve impotans sebebidir. Orta derece alkol kullanımı da gebelik ihtimalini etkilemektedir. Orta derece kafein kullanımı (250 mg/günden az) olumsuz etkisi görülmezken , yüksek düzeyde kullanımı gebeliği engellemektedir veya gebelik kayıplarını arttırmaktadır.

İş ve çevre ile ilgili tehlikeli maddelere maruz kalınması gebe kalabilmeyi ve spontan gebelik kayıplarını arttırmaktadır. Kuru temizleme sanayiinde kullanılan perkloretilen, dokuma işinde kullnılan tolüen, etilen oksit ve karışık solventler kısırlığa sebep olabilmede ilişkili bulunmuştur. Radyan ısı ve ağır metallere maruziyet erkeklerde semen anormallikleri yaratmaktadır.

Sonuç olarak gebelik planlayan çiftlere, sigara bıraktırılması ve BMİ’nin 20-25 arası tutulması önerilmektedir. Alkol tüketiminin haftada 4 bardaktan az olması ve kafein alımının 250 mg/günden az olması önerilir.

 

GÜNCEL

Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?
Vajinismus problemini, kadının cinsel ilişkiye girebilme girememe durumuna göre temel olarak 2 sınıfa ayırıyoruz. Bunlar Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.
Vajinismus Nedir?
“Vajinismus Nedir” hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan bir tanesi. Özellikle son birkaç yıldır vajinismus kelimesini sıkça duyar olduk.
Vajinismus problemine tek seansta çözüm!
Çiftlerin cinsel hayatını kabusa çeviren vaginismus probleminin tedavisi mümkün,Cinsel ilişki esnasında kadının istemsiz olarak vagina bedenini ve vajina kaslarını kasması sonucu cinsel ilişkiye girememe haline "vajinismus" denir.
Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim