Google

Vajinismus Nedir?

Vajinismus yani cinsel ilişkiye girememe hali bizimki gibi Müslüman toplumlarda oldukça sık görülmesine rağmen tüm dünyada da örnekleri fazla. Genellikle ilk gece korkusu ile oluşmaktadır, ilk cinsel beraberlikte meydana gelecek kızlık zarının yırtılması, parçalanması, çok kan gelmesi endişesi ve bu nedenle henüz cinsel ilişkiye beyinsel olarak hazır olmama ile oluşan gerginlik vajinismusa zemin hazırlamaktadır. Genellikle vajinismus problemiyle kliniğimize başvuran hanımlar evli olduğu halde henüz cinsel ilişkiye girememiş halen bakire bayanlardır. Ancak sonradan da vajinismus gelişebilir; zorlu ve kötü doğumlar, kötü jinekolojik muayeneler, cinsel taciz saldırı  gibi durumlar sonrasında da bu şikayetle başvuran hanımlar var.

Vajinismus problemi olan kadınların sosyokültürel seviyeleri değişiklik göstermektedir. Meslek sahibi, üniversite okuyan, kültür düzeyi yüksek kişilerde de görülebileceği gibi dar zihniyetli, aşırı korumacı ve baskıcı aile ortamında yetişen bayanlarda da görülebilir. Genellikle kızlık zarının parçalanma ve kanama korkusu ve bunun neticesinde çok acı çekileceği duygusu hakimdir. Penisin vagina içine girmesine karşı duyulan korku, çevreden duyulan ilk gece deneyim hikayeleri, kızlık zarının müslüman toplumlardaki önemi vaginismus probleminin zeminini hazırlamaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle halen bakiredir, birkaç cinsel deneyimin ardından korku ve acı duygusuyla cinsel birleşme gerçekleşmemiştir. Evli oldukları halde yıllardır bu halde evlilik hayatlarını sürdüren çiftlere oldukça sık rastlanmaktadır. Yada daha önce cinsel deneyimi olduğu halde doğum, kürtaj, kötü jinekolojik muayene, tecavüz gibi travmatik olaylardan etkilenip sonradan vajinismus yaşayan kadınlar da vardır.

Penisin vajina girişine değmesi ve içine doğru girme eylemi esnasında tam olarak vajina girişinde duyulan acı, tahriş, yanma duyusu ve ağrı bir süre sonra vagina girişini çevreleyen kaslarda istemsiz kasılmaya sebep olmaktadır. Birkaç deneme sonrasında iyice gelişen bu istemsiz kasılma bir süre sonra bu kaslarda olumsuz kas hafızası oluşturur ve artık cinsel ilişkiye girme düşüncesi bile bu kasılmayı tetiklemeye yeter.

Vajinismus hastalarında genellikle cinsel ilişki esnasında tüm vücutta kasılma, bacakları açamama, gerilme gözlenir, kadın eşinin kendi içine girmesini reddederek vücudunu arkaya doğru iter. Vagen kasları ciddi şekilde kasılır, bu esnada değil penis, parmak ucunun bile vaginadan geçirilmesi imkansızdır. Kadın eşiyle cinsel ilişkiye girmeyi beyinsel olarak istese dahi vücudu reddetmektedir. Korku ve endişe neticesi duyulan duyulan ağrı ve acı hissi bilinçaltına yerleştiğinden vagen girişine yapılan her türlü girişimde (dokunma dahil) vagen kasları istemsiz olarak kasılmaktadır. Tüm bu olumsuz duygular  vajina etrafını çevreleyen kaslarda olumsuz "kas hafızası"nın oluşmasına neden olur.

Vajina ne kadar dar veya girişi küçük olsa dahi cinsel ilişkiye girememe sebebi olamaz. Çünkü vagina esneyebilen, genişleyebilen bir organdır, doğum esnasında bebeğin başının ve tüm vücudunun çıkmasına yetecek kadar genişleyebilir.

Ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilecek bazı hastalıklar da vaginismusla karışabilir. Örneğin vulvit, vaginit gibi iltihabı hastalıklar veya vulvar vestibulit sendromu cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olur ve cinsel ilişkiye girmeyi imkansız kılabilir. Bu nedenle öncelikle jinekolojik muayene ile hasta değerlendirilmeli ve ayrım yapılmalıdır.

Vajinismus problemi yaşayan çiftler tam olarak cinsel birleşme yaşamadıkları halde vajen ağzına dökülen spermlerin neticesinde veya aşılama (inseminasyon) işlemi ile bebek sahibi olabilirler. Ancak evlilğin güzel ve sağlıklı şekilde devamı için sağlıklı bir cinsellik gerekli ve önemlidir. Vajinismus problemi uygun şekilde tedavi edildiği taktirde tedavisi %100 mümkün olan bir durumdur.

Cinsel soğukluk ve vaginismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta kadın cinsel ilişkiden zevk almamakta, cinsel olarak uyarılmamakta, orgazm olamamaktadır. Bu nedenle vagende ıslanma yok veya çok az olmaktadır. Vajinismusta ise cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur. Bu kişilerde ilişki sırasında acı duyma korkusu ile gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın diğer alternatif yollarla uyarılabilir, orgazm yaşayabilir, cinsel arzu sırasında vajende ıslanma son derece normaldir.

GÜNCEL

Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
Genital Estetik Cerrahi
Genital bölgenin görünümü düzeltmek ve güzelleştirmek mümkündür. “Vajinal gençleştirme”, “estetik vajinal cerrahi” ve sıklıkla “vajinoplasti”, “labioplasti” olarak adlandırılan cerrahi prosedürler dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm ve sıkılaşmış fonksiyon sağlamak için uygulanmaktadır.
HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Vajinismus problemine tek seansta çözüm!
Çiftlerin cinsel hayatını kabusa çeviren vaginismus probleminin tedavisi mümkün,Cinsel ilişki esnasında kadının istemsiz olarak vagina bedenini ve vajina kaslarını kasması sonucu cinsel ilişkiye girememe haline "vajinismus" denir.
Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler
Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür. Hakkında bazı yanlış bilgiler ve doğruları...
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim