Google

Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor

Genital estetik operasyonlarıyla genital yapılar istenilen görüntüye kavuşuyor ve…


Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor. Jinekolog Op. Dr. Yeşim Yerçok, vajina estetik operasyonları hakkında önemli bilgiler verdi.


Son yıllarda gittikçe talep gören vajina daraltma, gençleştirme, sıkılaştırma olarak adlandırılan ‘vajinoplasti operasyonu’ veya genital bölgede yer alan küçük dudakların görünümünün estetik olarak düzeltilmesi dediğimiz ‘labioplasti operasyonu’ kişinin kendine olan öz güveninin artması ve sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşaması için oldukça yardımcı cerrahi yöntemlerdir. Bu sorunun çözümü için sanıldığı gibi sadece modern şehirli kadınlar değil, ülkemizin kırsal yerleşim bölgelerinden de kadınların eşleriyle birlikte sıkça bir uzmana başvuruyorlar.


Vajina daraltma ameliyatları hangi durumlarda yapılıyor?


Vajina daraltma ya da sıkılaştırma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal doğum gerçekleştirmiş, zor ve kilolu bebek doğumu hikayesi olan, vajina duvarlarındaki yırtıklar ve kötü skar dokusu nedeniyle vajinasında kalıcı deformasyon meydana gelen kadınlara yapılmaktadır. Ancak henüz normal vajinal doğum yapmadığı halde yapısal olarak vajina genişliği olan kadınlara da uygun görüldüğü taktirde bu ameliyat yapılabilir. Genellikle şikayet cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi, ilişki sırasında hava çıkarma sesi gelmesi, eşini yeteri kadar hissedememek ve dolayısıyla hem erkek hem de kadın için cinsel tatminin azalmasıdır. Bu operasyonda amaçlanan vajinada bolluk hissi veren esnemiş kısmın cerrahi olarak çıkartılıp daraltılması, altındaki bağ ve kas dokusunun sıkılaştırılmasıdır.


İleri yaşlardaki kadınlarda da menopoz etkisiyle bağ ve kas dokusu zayıflar, idrar torbası ve kalın bağırsağın vajinaya doğru bombeleşmesi görülebilir. Hasta genellikle idrar kaçırma ve vajinada ele gelen kitleden şikayet eder. Bu hastalara vajinanın ön ve arka duvarına yapılan cerrahi düzeltme ile idrar torbası ve bağırsağın vajina içine doğru bombeleşmesi ortadan kaldırılır. Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.


Bakireler labioplasti ameliyatı yaptırabilir mi?


Genital bölgede yer alan Labium minör denilen küçük dudakların görünümünü estetik olarak düzeltme ameliyatı olan labioplasti ise son yıllarda oldukça yoğun talep edilmektedir.


Labium minörler her kadında değişik büyüklükte ve yapıda olabilir. Ancak olması gereken normal şekli klitorisin her iki yanından aşağı doğru silik bir halde yer alması ve büyük dudakların dışına doğru taşmamasıdır. Aksi olduğu durumlarda yani aşırı büyük, kıvrımlı, asimetrik, koyu renkli ve büyük dudakların içinden dışarı taşacak tarzda uzun olduğu hallerde gözle görülür estetik şekil bozukluğunun yanı sıra hijyenik ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen durumlar gelişebilir. Bu tip dış genital şekil bozukluğu olan hanımların en sık başvurma nedeni cinsel ilişki esnasında partnerine karşı utanma, görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve öz güvenini yitirmesinden ötürü cinsel ilişki eyleminden kaçınmadır. Ayrıca iç çamaşırının sürtünmesi, çamaşır ve mayodan bile fark edilebilecek kabarıklık hali ve kişisel hijyenin yapılması esnasında tahriş ve acıma gelişebilir.


Operasyonda amaçlanan şekil bozukluğuna neden olan doku ve kıvrımların fazla kısımlarının cerrahi olarak çıkarılması ve iç dudaklara olması gereken doğal şeklin verilmesidir. Labioplasti operasyonu düzeltilecek olan kısmın genişliğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Operasyon yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Hasta ameliyat sonrası 1-2 saatlik dinlenmenin ardından kolaylıkla yürüyerek evine gidebilir. Bu operasyon henüz cinsel yaşamı başlamamış genç kızlara da estetik ve hijyenik sebeplerle yapılabilir. Operasyon esnasında kızlık zarına dokunulmaz, bekarete zarar verilmez.


4-6 hafta sonra cinsel ilişki yaşanabilir


Her iki ameliyatı da hastalarımın konforu, acı duymaması ve operasyonun daha uygun şekilde yapılabilmesi için genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum, ancak dileyen hastalara lokal anestezi ile de yapılabilir. Operasyon sonrası yolculuk yapılabilir, hemen ertesi gün iş veya okul hayatına dönülebilir. Yaklaşık 1 ay sonra denize girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece doğal ve olması gereken şekil verildiğinden dolayı sonrasında herhangi bir his kaybı, acı ya da cinsel ilişkide ağrı olmamaktadır. Operasyondan 4-6 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. 

GÜNCEL

Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Genital Estetik Cerrahi
Genital bölgenin görünümü düzeltmek ve güzelleştirmek mümkündür. “Vajinal gençleştirme”, “estetik vajinal cerrahi” ve sıklıkla “vajinoplasti”, “labioplasti” olarak adlandırılan cerrahi prosedürler dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm ve sıkılaşmış fonksiyon sağlamak için uygulanmaktadır.
Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?
Vajinismus problemini, kadının cinsel ilişkiye girebilme girememe durumuna göre temel olarak 2 sınıfa ayırıyoruz. Bunlar Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.
Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler
Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür. Hakkında bazı yanlış bilgiler ve doğruları...
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim