Google

Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler

Servikal Kanser (Rahim Ağzı Kanseri) Hakkında Yanlış Bilgiler ve Doğrular:

Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen  ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür.

YANLIŞ 1: Serviks Kanseri Önlenemez

DOĞRU: Servikal Kanser en önlenebilir kanserlerden biridir. Virüs bulaşma şansını azaltmak için HPV’nin en yaygın suşlarına karşı (HPV Tip 6-11-16-18) aşı vardır. Ancak aşı olanların da HPV’nin diğer suşlarına karşı taranmaları için düzenli pap smear testi yaptırmaları gerekmektedir.

YANLIŞ 2: Serviks Kanseri Ailesel Geçişlidir

DOĞRU: Meme kanserinin aksine serviks kanseri ailesel geçişli değildir. Aile üyelerinin hiç birinde bu hastalık olmasa bile bu sizin  risk altında olmadığınız anlamına gelmez.

YANLIŞ 3: Serviks Kanseri olmak için Çok Gencim

DOĞRU: 20’li yaşlarda olsanız bile rahim ağzı kanserine yakalanabilirsiniz.

YANLIŞ 4: Seks Düşkünü Değilim

DOĞRU: Tek eşli olsanız bile rahim ağzı kanserine yakalanabilirsiniz.

YANLIŞ 5: Rahim ağzı kanseri olduğumda rahmimin alınması gerekir, bu nedenle tedaviden sonra çocuk sahibi olamayacağım

DOĞRU: Tedavi kanserin evresine bağlıdır. Kanser erken aşamada tespit edilirse sadece kanserli bölgeler minör ameliyatla alınacaktır, ileride bebek sahibi olmanızı etkilemez. Ancak kanser ileri aşamalarda tespit edilirse veya çok yayıldıysa radyoterapi veya histerektomi (rahmin alınması) gerekebilir. Sadece bu grup hastaların gebe kalmaları mümkün olmayacaktır. Bu nedenle Serviks Kanserinin erken aşamada tespit edilmesi son derece önemlidir.

 

GÜNCEL

HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
Vajinismus problemine tek seansta çözüm!
Çiftlerin cinsel hayatını kabusa çeviren vaginismus probleminin tedavisi mümkün,Cinsel ilişki esnasında kadının istemsiz olarak vagina bedenini ve vajina kaslarını kasması sonucu cinsel ilişkiye girememe haline "vajinismus" denir.
Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler
Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür. Hakkında bazı yanlış bilgiler ve doğruları...
Vajinismus Nedir?
“Vajinismus Nedir” hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan bir tanesi. Özellikle son birkaç yıldır vajinismus kelimesini sıkça duyar olduk.
Genital Estetik Cerrahi
Genital bölgenin görünümü düzeltmek ve güzelleştirmek mümkündür. “Vajinal gençleştirme”, “estetik vajinal cerrahi” ve sıklıkla “vajinoplasti”, “labioplasti” olarak adlandırılan cerrahi prosedürler dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm ve sıkılaşmış fonksiyon sağlamak için uygulanmaktadır.
Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?
Vajinismus problemini, kadının cinsel ilişkiye girebilme girememe durumuna göre temel olarak 2 sınıfa ayırıyoruz. Bunlar Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim