Google

Leep ve Konizasyon

Leep konizasyon nedir? 

LEEP, Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP, Pap smear testi sonucunda rahim ağzında anormal hücre değişimi saptanan kadınların kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla uygulanır. Halka şeklinde telden oluşan bir cerrahi alet yardımıyla rahim ağzındaki anormal değişim gösteren bu alan hızlı ve etkili bir şekilde çıkartılır. İşlemin yapılma amacı "konizasyon" ile aynıdır. Sadece kullanılan aletler farklıdır. Konizasyonda kullanılan bisturi yerine LEEP işleminde tel şeklinde elektrik enerjisiyle çalışan cerrahi bir alet kullanılır, bu şekilde daha hızlı, ağrısız ve kanamasız bir şekilde operasyon gerçekleştirilir.

 


Leep (lletz) için kimler uygundur?

Pap smear testi sonucunda CIN ya da SIL saptanan kadınlar LEEP için uygun adaylardır. LEEP sayesinde doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu şekilde bir yandan tedavi sağlanırken diğer yandan da çıkarılan parçayı patolojik olarak değerlendirme olanağı doğar.

 


Leep Konizasyon avantajları nelerdir?
 
Lazer, kriyoterapi, LEEP veya Soğuk konizasyon gibi eksizyon prosedürleri, servikal displazinin tedavisinde etkili yöntemlerdir. Bununla birlikte, farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Kriyoterapi ve Lazer uygulanması kolaydır ve ofis ortamında yapılabilir. Bununla birlikte bu iki prosedürün dezavantajı, anormal dokuları yok ederek çalışmasıdır, yani işlem sonucunda patolojiye gönderilip incelenebilecek biyopsi örneği kalmaz. LEEP ve Soğuk konizasyonda ise, kolposkopi sırasında gözden kaçırdığımız daha ciddi bir patoloji varlığından emin olmak için incelenebilecek bir doku örneği sunar. LEEP konizasyon ofis ortamında yapılabilir, soğuk konizasyon ise hastane ortamında yapılan cerrahi bir prosedürdür. Tüm bu prosedürler sonrasında gebelik açısından risk oldukça azdır. LEEP ve soğuk konizasyonda erken servikal dilatasyon riski son derece adüşüktür ve çoğu kadın normal gebeliğine devam eder. Düşük dereceli lezyonlar için lazer veya LEEP kullanmak ve doku örneği elde etme yeteneği nedeniyle daha yüksek dereceli lezyonlar (CIN II-III gibi) için LEEP veya soğuk konizasyon yapmak daha uygundur.


Leep konizasyon (lletz) nasıl uygulanır?

LEEP, muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de uygulanabilir. İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. İşlem yaklaşık 5-7 dakika sürer. Hasta jinekolojik pozisyonda yatar durumda iken vajinaya spekulum yerleştirilir ve rahim ağzı görüntülenir. Ucunda yarım halka şeklinde bir tel bulunan kalem şeklinde elektrokoter ile rahim ağzından koni şeklinde uygun parça çıkartılır. Çıkartılan doku patolojik incelemeye gönderilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldıysa hasta hemen kalkarak normal yaşantısına dönebilir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerden sonra ise anestezinin etkisi geçene kadar hasta 30-60 dakika dinlenme odasında dinlendirilir. LEEP yapılacak hastalara işlem öncesi özel bir hazırlık gerekmez.


İşlem Sonrası

İşlem sonrası 2 hafta süreyle bol miktarda renksiz, kokusuz su gibi akıntı gelebilir. Daha sonra akıntının rengi pembeye döner. Hijyenik ped kullanılmasında fayda vardır.
İşlem günü ve sonraki ilk günde kramp tarzında kasık ağrısı olabilir. Ağrı kesici ve antibiotik hastaya reçete edilir.

 Leep sonrası dikkat etmeniz gereken durumlar

İşlem sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalıdır, vaginal tampon kullanılmamalıdır, vaginal düş yapılmamalıdır. 3-4 hafta havuza veya denize girilememelidir. Ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.

İşlemden sonra doktorunuz sizi 7-10 gün arayla kontrole çağırabilir. Amaç rahim ağzının iyileşme durumunun değerlendirilmesidir. Ardından LEEP yapılmasına neden olan durumun tekrarlayıp tekrarlamadığını değerlendirmek için 2 yıl süreyle 4-6 ay arayla Pap smear testi yapılması gereklidir.

LEEP işleminin uzun dönemli yan etkileri koter( yakma) veya krio(dondurma) işlemlerinde ortaya çıkan hasardan farklı değildir. Bu işlemlerin hiç birisi kısırlık, düşük veya erken doğuma sebep olmaz. 


Leep sonrası hangi durumlarda jinekoloğunuza başvurmalısınız?
Doktorunuz, bakım ve iyileşme hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söyleyecektir. LEEP'den sonraki haftalarda ağır vajinal kanama,  kokulu vajinal akıntı, şiddetli göbek ağrısı, 38 derece veya daha yüksek ateş, titreme…vb şikayetler hemen tedavi gerektiren enfeksiyon belirtileri olabilir. Eğer yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın.

 

KADIN HASTALIKLARI

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genel olarak cinsel hastalığı olan birisiyle cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşır.Bulaşma olduğunda her zaman belirti olmayabilir.
Vaginal Akıntılar
Vaginal akıntılar kadınların en çok sağlık merkezlerine, kadın-doğum polikliniklerine ve muayenehanelere başvurma sebeplerinden biri. Oldukça can sıkıcı bir durum.
Leep ve Konizasyon
LEEP, muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de uygulanabilir.
Genital Herpes (Uçuk)
Daha çok yüz, dudaklar, burun ve ağız içinde yerleşir ve bu bölgelerde içi su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar çok kısa süre içerisinde açılıp üzerleri ülserleşir ve yakınlarındaki diğer küçük ülserlerle birleşme eğilimi gösterirler.
MYOMA UTERİ
Myomlar çapı 2-3 mmden 25-30 cm'ye kadar olacak şekilde değişik büyüklükte olabilir, genellikle belirti vermedikleri için sıklıkla genel jinekolojik muayene ve ultrasonografi esnasında fark edilmektedirler. Adet düzensizliği, aşırı adet kanaması, kansızlık (anemi), cinsel ilişki esnasında ağrı, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, ağrı, kısırlık ve düşük, kabızlık...vs şikayetlere sebep olabilir.
Polikistik Over Sendromu
Düzenli adet gören bir kadında her adet döneminde yumurtalıklardan döllenmeye hazır bir olgun yumurta gelişir. Bu yumurta gelişimini tamamlar.
HPV ve Genital Siğil
Dünyada her iki dakikada bir, Türkiye'de de her gün 2 kadın servikal kanser (rahim ağzı kanseri) nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu iki kadından biri siz yada sevdiklerinizden biri olabilir.
Endometriosis ve Çikolata Kistleri
Tanı için jinekolojik muayene, ultrasonografi ve kanda CA-125 seviyeleri yardımcı olabilir, ancak kesin tanı için laparaskopi gerekebilir.
Dış Gebelik (EKTOPİK)
Dış gebelik erken dönemde normal gebelik bulgularını taklit eder, yani adet gecikmesi, memelerde hassasiyet, bulantı, kusma, idrar ve kanda gebelik testlerin pozitifliği… vs normal gebelik gibidir ve belirti vermez.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim