Google

Kendi Kendinize Genital Muayene

Kendi  Kendinize Genital Muayene

Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine  meme muayenesi  yapmanın öneminin farkında. Artık  genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi!  Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye  ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.

Genital bölgenin dış kısmını oluşturan vulva,  üstte mons pubis denilen kabarıklık,  altta anüs ve yanlarda labium majör (büyük dudaklar)ın çevrelediği bölgedir.

Genital Muayene Nasıl Yapılır?

Kendi kendine vulva muayenesi ile incelenen bölgede oluşabilecek sorunlar erken dönemde farkedilebilir. Bölgede inceleme yaparken cilt dokusunu başparmak ve elin diğer parmakları  arasında sıkıştırın.  Elinize gelen şişlik, düzensizlik, sertlik veya ağrı  duygusunu dikkate alın.  Kasıklar dahil olarak bölgede ele gelebilecek şişlikler lenf bezi büyümesi veya enfeksiyon işareti olabilir.

Bir elinize ayna alın, diğer elinizle de inceleyeceğiniz bölgeyi gererek aynada inceleyin. Bu bölgedeki cilt değişiklikleri, kızarıklık, şişme, içi su dolu küçük kabarcıklar, toplu iğne başı veya daha büyük genişlikte deri çıkıntıları, kabuklanma veya süt kesiği görünümünde akıntıları dikkate alın.

Herhangi bir soruna rastlarsanız rutin jinekolojik muayene randevunuzu beklemeden jinekoloğunuzu arayın.

Hangi Sorunlar Olabilir?

Genital Uçuk (Herpes): İncelenen bölgede kızarıklık, kaşıntı, acı hissi, içi su dolu küçük kabarcıklar genital uçuk (herpes) belirtisi olabilir. Herpes Simplex Tip 2 virüsünün sebep olduğu cinsel yolla bulaşan viral bir hastalıktır. Kesin tedavisi olmamasına rağmen semptomları gidermeye ve virüsün yayılmasını önlemeye yarayan tedavi protokolleri ile etkili sonuçlar alınmaktadır.

Genital Siğiller : İncelenen bölgede, vajina girişinde, anüs etrafında küçük toplu iğne başı veya daha geniş saplı, karnabahar görünümünde  kondilomlar  cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virus) adlı virüsün sebep olduğu lezyonlardır.  HPV’nin bazı tipleri beraberinde rahim ağzında displazilere veya neoplazilere sebep olabileceğinden pap smear testi incelemesi yapılmasını gerektirir. Tedavisinde podofilin içerikli kremler, krio ile dondurma, lazer veya koterle yakma işlemi uygulanmaktadır.

Mantar Enfeksiyonu: Genital bölge cildinde veya vajina girişinde kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma, dökülme,  vajinal salgılarda süt kesiği tarzında akıntı görülür. Uygun tedavi ile çok kısa sürede ve  etkili sonuçlar alınmaktadır.

Kontakt Dermatit (egzama): Bölge cildinde kabuklanma, dökülme, kızarıklık, yanma, kaşıntı şikayetleri görülebilir. Soruna sebep olan kaynağın ortadan kaldırılması ve uygun kremler tedavide etkili olmaktadır.

Vulvodini: Dış genital bölgede yanma, ağrı,  kaşıntı ve hassasiyet ile karakterizedir.Şikayetler ani başlayıp ani yok olabilir. Yaşam kalitesini, günlük aktiviteyi ve cinsel yaşamı oldukça etkiler. Yol açan nedenler tam bilinmemektedir ve etkili bir tedavisi yoktur. Tedavide o anki şikayetleri giderecek ilaçlar kullanılır.

Vulva Kanseri: Genellikle ileri yaş kadınların hastalığıdır. Başlangıçta hafif bir kabarıklık, sertleşme ve kaşıntı şeklinde görülür. Bölgede küçük bir ülser de gelişebilir. Ülser genişledikçe ve kanser daha derinlere yayıldıkça şiddetli ağrı gelişebilir. Tedavide cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

 

GÜNCEL

Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Genital Estetik Cerrahi
Genital bölgenin görünümü düzeltmek ve güzelleştirmek mümkündür. “Vajinal gençleştirme”, “estetik vajinal cerrahi” ve sıklıkla “vajinoplasti”, “labioplasti” olarak adlandırılan cerrahi prosedürler dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm ve sıkılaşmış fonksiyon sağlamak için uygulanmaktadır.
Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler
Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür. Hakkında bazı yanlış bilgiler ve doğruları...
Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Vajinismus Nedir?
“Vajinismus Nedir” hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan bir tanesi. Özellikle son birkaç yıldır vajinismus kelimesini sıkça duyar olduk.
Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim