Google

İdrar Kaçırma


Kadınların % 40'ından fazlası normal doğum sonrası idrar tutmakta güçlük çekmektedir. Genellikle gülerken, öksürürken veya hapşırdığınızda yaşanılan bu durum doğumdan birkaç hafta sonra düzelir, spesifik bir tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Pelvik taban kasları egzersizleri, inkontinansı yani idrar kaçırmayı önlemekte son derece yardımcıdır. Ancak altı haftanın sonunda hala idrar tutma kaslarınızı kontrolünüzde hissedemiyorsanız ve vajinanız eskisi kadar sıkı değilse doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

  

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir? 

Normal doğum esnasında vajinal duvar gerildiği için vajinal kaslar hasar görebilmektedir. Vajinal ön duvar mesaneyi yani idrar torbasını desteklediğinden dolayı vajinanın bollaşması ve kasların zayıflaması durumunda mesaneniz vajina ön yüzüne doğru prolabe olur yani sarkar. Bu durum stres inkontinansı (örneğin hapşırma, öksürme ve efor sarf etmekten kaynaklanan idrar kaçağı) gibi sorunları tetikleyebilir.

 

 

İdrar kaçırma ne kadar yaygın?

Stress Üriner İnkontinans (SUI) aynı zamanda “mesane kontrolü kaybı” veya “istemsiz idrar kaçağı” olarak da bilinir. Milyonlarca kadın bunu tecrübe eder ve SUI sıklığı yaşlandıkça artar. Kontrol kaybı belki çok küçük olabilir. Örneğin, güldüğünüzde, egzersiz yaptığınızda, öksürdüğünüzde veya ağır nesneler kaldırdığınızda sadece birkaç damla idrar kaçırıyor olabilirsiniz. Ya da ani bir dürtü ile karşılaşabilir ve daha tuvalete giderken yolda tutamayıp küçük kazalar yaşayabilirsiniz.

 

Yaşam boyu SUI deneyimlenebilir, genellikle sebep idrarı kontrol etmenize yardımcı olan kaslardaki zayıflama, baskı veya stresin sonucudur. Hormon değişiklikleri de pelvik bölgedeki kas gücünüzü etkileyebilir. Bu nedenle, hamile olan, doğum yapan veya menopoza giren kadınlarda SUI daha yaygındır.

 

Östrojen, menstruasyon yani adet kanamalarınızı düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Aynı zamanda mesanenizin kontrolüne, idrarınızı sağlıklı ve düzgün bir şekilde tutmanıza da sağlar. Menopoza yaklaştıkça, östrojen seviyeleriniz düşmeye başlar. Bu östrojen eksikliği, pelvik kaslarınızın zayıflamasına neden olabilir. Artık mesanenizi daha öncesi gibi kontrol edemezsiniz. Östrojen seviyeleriniz menopoz boyunca ve sonrasında düşmeye devam ettikçe, SUI semptomları daha da kötüleşebilir.

 

Eğer mesane prolapsusu varsa vajinanızdan aşağıya doğru bir şişkinlik hissedebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve idrar yaparken problem yaşayabilirsiniz. Geçmekte olan idrarın akışı yavaşlar, idrar torbanızı boşaltmakta güçlü çekebilir, daha sık idrara çıkmanız ve öksürürken, gülerken, hapşırdığınızda, ağır kaldırdığınızda veya egzersiz yaparken az miktarda idrar kaçırabilirsiniz.

 

Tedavisi 

Mesane boynunu yükseltip prolapsusu cerrahi olarak düzeltmek SUI tedavisi için en etkili çözümdür ve diğer tedavi biçimleriyle yardım edilemeyen kişiler için düşünülür.
Ancak son yıllarda en az cerrahi operasyon kadar etkili sonuç veren “Lazerle İnkontinans Tedavisi”noninvaziv, kanamasız, acısız, ağrısız, hastanede yatışı gerektirmeyen, sadece 8-10 dakika içinde gerçekleşen bir uygulama olduğu için tercih sebebidir.

 

FemiLift Pixel CO2 Lazer Teknolojisi, yüksek CO2 lazer enerjisi ile derinlemesine etki yaratarak, vajina iç yüzünde hem yeni kollajen sentezi, hem de elastin fiberlerin kasılması sayesinde yeniden yapılanma (rejuvenasyon) sağlar. Long pulse’ın teknolojik avantajı, bu tarz uygulamalarda önem teşkil eden güçlü termal etkidir.

 

Femilift Pixel CO2 Lazer, tüm pre-üretral alanı tedavi ederek, vajinal duvarın kalınlığını arttırır. Bu sayede, orta üretranın alt kısmından daha iyi destek sağlanır, pelvik taban güçlenir. Sonuç olarak, Stress İnkontinans semptomlarını ciddi oranda azaltarak, idrarın daha iyi kontrolünü ve uzun vadeli idrar tutabilme yeteneğini geri sağlamış olur.

 

Operasyon ne kadar sürer? 

Anestezi gerektirmeyen bu uygulama sadece 8-10 dakika sürmektedir.

 

Acı ve ağrı hissedilmez, istirahat gerektirmez. 6 hafta arayla 2 seans yapılması tercih edilir. Sonrasında sahip olduğunuz idrar kontrolünü korumak ve kalıcı kılmak için yılda 1.5 - 2 yılda 1 seans olarak tekrarı önerilir. Öğle tatili arasında bile yaptırabileceğiniz kadar kolay olan bu uygulama %100 güvenli ve son derece etkilidir.
Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok ile Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi için Randevu Tel: +90(216)3851715

Fenerbahçe Mah. Fener Kalamış Cad. Billur apt. No:5 Da.16 Kızıltoprak/İSTANBUL

GENİTAL ESTETİK

Labioplasti (İç Dudak Düzeltilmesi)
Barbie Bebek estetiği, Barbie Doll Genital Estetik adıyla son yıllarda popülerlik kazanan "Labioplasti" operasyonda amaç genital bölge iç dudakları doğal ve uygun şekilde düzelterek dış dudakların içinde kalacak şekilde yeniden şekillendirmektir.
Kızlık Zarı Tamiri
Kızlık zarı dikimi,kızlık zarı tamiri yani hymenoplasti operasyonu için kişinin ne zaman veya kaç defa cinsel ilişkiye girdiğinin önemi yoktur.
Genital Bölge Beyazlatma
son yıllarda genital-anal bölgedeki cilt rengini açmak ve kalıcı sonuçlar için CO2 lazerle Vulvar / Anal ağartma teknolojisi tercih edilmektedir.
Genital Estetik
Son yıllarda gittikçe talep gören cinsel bölge estetiği kişinin kendine olan özgüveninin artmasında ve sağlıklı bir cinsel birliktelik için oldukça yardımcı cerrahi yöntemlerdir. Genellikle vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) veya küçük dudakların tamiri dediğimiz labioplasti yapılmaktadır.
Vajinoplasti (Vajina Daraltılması)
Vajinoplasti operasyonu (Vajinal Gençleştirme, Vajinal Rejuvenasyon) vajinanın daraltılması veya sıkılaştırılması amacıyla vajina içine yapılan cerrahi işleme denir.
İdrar Kaçırma
Gülerken, öksürürken veya hapşırdığınızda idrar kaçırma problemi yani Stress İnkontinans (SUI) için son yıllarda uygulanan "Lazerle İdrar kaçırma Tedavisi" kanamasız, acısız, ağrısız, hastaneden yatışı gerektirmeden sadece 8-10 dakika içinde gerçekleşen etkili bir uygulama olduğu için tercih sebebidir.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim