Google

HPV AŞISI

Şu an piyasada “Gardasil” adı altında bulunan bu aşı 9-45 yaşındaki kız ve kadınlarda Human Papillomavirüs (HPV) Tip 6, 11, 16 ve 18 adlı virüslerden kaynaklanan aşağıdaki hastalıklara karşı %100 korunmaya yardım eden bir aşıdır:


Servikal kanser ( rahim ağzı kanseri)
Vulvar ve vaginal prekanserler
Servikal displaziler
Cinsel organ siğilleri

Gardasil bu hastalıkların görülmesini önler ancak varolan hastalığı tedavi etmez.

Aşı, intramuskuler ( kas içine) ve 3 doz halinde uygulanır:
İlk doz: Doktorunuzun aşıyı uyguladığı tarih
İkinci doz: İlk dozdan 2 ay sonra
Üçüncü doz: İlk dozdan 6 ay sonra

Aşı 9 yaşın altındaki çocuklara uygulanmaz. Cinsel yaşamı başlamamış ergen kızlar ve cinsel olarak aktif ancak HPV henüz bulaşmamış 45 yaşına kadar tüm kadınlar aşılanabilir.

Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur. Solunum güçlüğü (bronkospazm) ve ciltte döküntü (ürtiker) ender görülen yan etkilerdir.

 Hamile kadınlara uygulandığında aşının doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. 3 dozlu takvimi tamamlanmadan gebe kalan kadınlar aşılama takvimini doğumdan sonra tamamlamalıdır. Aşılama döneminde hamile olduğunuzu farkederseniz doktorunuza bildiriniz. Hamile iseniz sadece doktorunuz kesin gereklilik olduğuna karar verirse aşılanabilirsiniz.

 Aşı emziren veya emzirmeyi planlayan kadınlara uygulanabilir.

Hepatit B aşıları ile birlikte uygulanabilir. Ancak aşılama farklı bölgeden uygulanmalıdır.

Aşı analjezik, antienflamatuar, antibiotik, vitamin ve steroid kullanımından etkilenmez. Beraberinde doğum kontrol haplarının kullanımı immun yanıt gelişimini etkilememektedir.

Aşı yaptırdıktan sonra da düzenli doktor kontrolu ve pap smear testi korunmanız için önemlidir. Amerika, Avustralya ve Avrupa'daki bir çok ülkede zorunlu aşı programına dahil edilen aşı 80'den fazla ülkede onay alarak uygulanmaktadır. Ülkemizde de 2007 tarihinde onay almış olan bu aşı güvenle uygulanmaktadır.

GÜNCEL

Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler
Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür. Hakkında bazı yanlış bilgiler ve doğruları...
Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?
Vajinismus problemini, kadının cinsel ilişkiye girebilme girememe durumuna göre temel olarak 2 sınıfa ayırıyoruz. Bunlar Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.
Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
Vajina Estetiği Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiliyor
Modern tıbbın ilerlemesi ile artık günümüzde vajina gençleştirme ve dış görünümünü düzeltme amaçlı genital estetik operasyonları sayesinde genital yapılar istenilen görüntü ve yapısına kavuşturuluyor.
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Genital Estetik Cerrahi
Genital bölgenin görünümü düzeltmek ve güzelleştirmek mümkündür. “Vajinal gençleştirme”, “estetik vajinal cerrahi” ve sıklıkla “vajinoplasti”, “labioplasti” olarak adlandırılan cerrahi prosedürler dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm ve sıkılaşmış fonksiyon sağlamak için uygulanmaktadır.
Vajinismus problemine tek seansta çözüm!
Çiftlerin cinsel hayatını kabusa çeviren vaginismus probleminin tedavisi mümkün,Cinsel ilişki esnasında kadının istemsiz olarak vagina bedenini ve vajina kaslarını kasması sonucu cinsel ilişkiye girememe haline "vajinismus" denir.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim