Google

Aile Planlaması

AİLE PLANLAMASI
Aile planlaması, istenildiği zaman istenildiği kadar çocuk sahibi olunabilmesidir. Her ailenin istediği kadar çocuk sahibi olması hakkı vardır, ancak sık aralıklarla olan gebeliklerde anne sağlığı ciddi olarak zarar görmekte, anne karnındaki bebek gelişimi etkilenmekte, sakatlık oranı, anne ve bebek ölüm riski artmaktadır.

Günümüzde hem kadınlar, hem de erkekler için geliştirilmiş, son derece güvenilir ve etkili metodlar mevcuttur. Gelişen modern tıp her bireyin kendi ihtiyacına yönelik çok değişik yöntemler sunmaktadır. Buna rağmen dünyada ve ülkemizde çiftlerin oldukça büyük bir kısmı hala geleneksel, etkinliği ve güvenilirliği son derece düşük, sağlık açısından son derece sakıncalı yöntemlerle doğum kontrolü uygulamaya çalışmaktadır. Bu duruma neden olan faktör maalesef çiftlerin doğum kontrolü hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları ve kulaktan dolma yanlış bilgilerle korunmaya çalışmalarıdır.

Kadınların iş hayatında daha fazla etkin rol alması, çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerini azaltmakta veya bu kararı vermeyi bir süre ertelemelerine sebep olmaktadır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında sonuç ne yazık ki istenmeyen bir gebelik ve kürtajdır.

Burada amaç, çiftleri doğum kontrolü hakkında bilgilendirmek, onlara en uygun yöntemi seçmeleri konusunda yardımcı olabilmek ve akıllarına takılan soruları cevaplamaya çalışmaktır.

Aile planlamasının amaçları:
 • Anne sağlığını korumak ve anne ölümlerini önlemek
 • Sağlıklı bebeklerin doğmasını sağlamak
 • İstenmeyen gebelikleri önlemek
 • Riskli gebeliklerin oluşmasını önlemek
 • Çiftler arasında daha mutlu ve sağlıklı cinsel hayat sağlamak
 • Bireyleri ve aileleri bu konuda eğitmek

AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ 

İdeal bir doğum kontrol yöntemi;gebeliği kesin önlemeli,sağlığa zarar vermemeli, kolay uygulanabilir olmalı ve maliyeti düşük olmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri kalıcı olmayan ( geçici) ve kalıcı ( geri dönüşü olmayan) yöntemler olarak 2 sınıfa ayrılır. Hangi doğum kontrol yönteminin size uygun olduğunu belirlerken mutlaka doktora başvurunuz. Yaşam tarzınız, sağlık durumunuz, üreme organlarınızın yapısı ve sizin tıbbi öykünüz beraberce değerlendirilerek sizin için en uygun doğum kontrol yöntemi belirlenecektir.

A- KALICI OLMAYAN (GERİ DÖNEBİLEN) YÖNTEMLER: Etkili ancak kalıcı olmayan, bırakıldığı yada kullanılmadığı takdirde etkisi hemen sona eren ve üreme yeteneğine herhangi bir zararı olmayan yöntemlerdir.
 • Doğum Kontrol Hapları,
 • Kola Takılan PATCH 
 • Koruyucu İğneler (1 aylık-3 aylık),
 • Ertesi gün Hapları,
 • Koruyucu Çubuklar (İmplant-İmplanon),
 • Rahim İçi Araçlar (Spiral),
 • Prezervatif (Kondom-Kılıf),
 • Femidom ( kadınlar için prezervatif)
 • Diafram-Spermisitler,

 
B- KALICI OLAN ( GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN ) YÖNTEMLER: Artık bebek sahibi olmayı kesinlikle düşünmüyorsanız en uygun yöntem tüplerin bağlanmasıdır.

Kadınlarda Tüplerin (yumurta kanalları) Bağlanması

Erkekte Sperm Kanallarının Bağlanması (Vazektomi)

AİLE PLANLAMASI

Ertesi Gün Hapları
Korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saat içinde yüksek doz östrojen ve progesteron hormonu içeren veya sadece progesteron içeren hap ağız yoluyla alınır.
Sık Sorulan Sorular
Dünyada hala en sık kullanılan, özellikle geri kalmış ülkelerde tercih edilen doğum kontrol yöntemi “koitus interruptus” yani geri çekme yöntemidir.
Aile Planlaması
Günümüzde hem kadınlar, hem de erkekler için geliştirilmiş, son derece güvenilir ve etkili metodlar mevcuttur.
Koruyucu Aylık İğneler
Ayda bir veya 3 ayda bir kullanılır.İçerisinde bulunan progesteron hormonu sayesinde spermlerin rahim ağzından geçişini, yumurtlamayı ve döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engeller.
Kondom-Diafram-Spermisit
Kondom, lateks veya poliüretan maddeden üretilen , ilişki öncesi erkeğin sertleşmiş penisine takılan esnek bir kılıftır.
Vaginal Halka
Üçüncü haftanın sonunda çıkarılarak 1 hafta kullanıma ara verilir. Bu süre içinde adet kanaması gerçekleşir. 1 haftalık aradan sonra yeni bir halka yerleştirilerek kullanıma devam edilir.
Doğum Kontrol Hapları
Kombine oral kontraseptif adı verilen doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonlarını içerir.
Rahim İçi Araç (Spiral)
Değişik şekil ve büyüklükteki rahim içi araçlar (spiral ) rahim içinde yabancı bir madde gibi reaksiyon yaratır
Tüplerin Bağlanması
Tüp ligasyonu olarak da adlandırılan bu işlem rahim ve yumurtalıklar arasında yer alan kanalların cerrahi olarak bağlanması veya kapatılmasıdır.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim