Google

Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?

Vajinismus problemini temel olarak 2 sınıfa ayırabiliriz.: Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.

Primer Vajinismus kadının bir kere bile gerçek, doğru ve sağlıklı  şekilde cinsel ilişkiye giremediği vajinismus durumudur.  Bu vajinismus türü baskın ve korumacı aile yapısına sahip, kızlık zarının değerli ve evliliğe kadar mutlaka korunması gerektiği empoze edilen, katı ahlaki kurallarla yetiştirilmiş, ilk gece hakkında yanlış ve abartılı bilgilendirilmiş, vajinasının yerini dahi bilmeyen, dokunmaktan korkan bakire hanımlarda görülme ihtimali yüksektir. 


Genellikle kızlık zarının parçalanma ve kanama korkusu ve bunun neticesinde çok acı çekileceği duygusu hakimdir. Penisin vajina içine girmesine karşı duyulan korku, çevreden duyulan ilk gece hikayeleri zemin hazırlamaktadır. 


Sekonder Vajinismus ise kadının daha önce sağlıklı ve gerçek cinsel hayatı olduğu halde  doğum, kürtaj, kötü jinekolojik muayene, tecavüz gibi travmatik olaylardan etkilenip sonradan vajinismus durumunun gerçekleşmesidir.

GÜNCEL

Hamile Kalmanıza Yardımcı 7 Muhteşem Yiyecek
Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gebe kalmaya çalışırken ne yapmalı? Gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi arttırabilir mi? Elbette . Sorunuzun cevabını verecek 7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.
Kendi Kendinize Genital Muayene
Günümüzde artık her kadın meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine meme muayenesi yapmanın öneminin farkında. Artık genital bölgemizi de keşfetmenin zamanı geldi! Birkaç dakika kendimize ayırarak genital bölgeye ait rahatsızlıkları da farkedebiliriz.
Vajinismus Rahatsızlığının Farklı Türleri Var mıdır?
Vajinismus problemini, kadının cinsel ilişkiye girebilme girememe durumuna göre temel olarak 2 sınıfa ayırıyoruz. Bunlar Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus.
HPV AŞISI
Aşı virüsün pentamer yapısı taklit edilerek oluştulmuştur (Virüs Like Partikül). Bu nedenle aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ateş dışında ciddi bir yan etkisi yoktur.
Son Yılların En Tehlikeli Virüsü : HPV !
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında giderek çok sık rastlanan HPV yani Human Papilloma Virus malesef iyi bilinmemekte,ancak rahim ağzı kanseri (servikal kanser) açısından 1. sırada sebep olarak gösterilmesinden ötürü ciddi şekilde dikkate alınması gereken son yılların en tehlike virüsüdür.
HPV Aşısı Kimlere Yapılmalı ?
Cinsel yaşamı henüz başlamamış 9 yaşından itibaren bütün kızlar bu aşının birinci hedefidir.Bu yaştaki kızların meningokok konjuge aşısı ve difteri-tetanoz-boğmaca gibi diğer aşılarıda yaptırması gerekir ve birlikte yapılmasının olumsuz etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Servikal Kanser Hakkında Fantaziler ve Mitler
Servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hakkında açıkça konuşmakta pek rahat olmadığımız, kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olunabilen ve duygusal olarak da oldukça etkilenilen bir kanser türüdür. Hakkında bazı yanlış bilgiler ve doğruları...
Azalmış Yumurta Rezervleri ve Yumurtaların Dondurularak Saklanması
Kadın yaşının ilerlemesiyle beraber yumurtalık rezervleri azalmakta ve bunun sonucunda da doğurganlık potansiyeli düşmektedir...
Yaşam Tarzının Kısırlık Etkisi
Yaşam tarzı ve çevresel faktörler fertiliteyi yani gebe kalabilmeyi etkileyebilmektedir; kilolu, obez veya çok zayıf olmak, sigara, alkol, kahve tüketimi, çalışma koşulları...
Vajinismus problemine tek seansta çözüm!
Çiftlerin cinsel hayatını kabusa çeviren vaginismus probleminin tedavisi mümkün,Cinsel ilişki esnasında kadının istemsiz olarak vagina bedenini ve vajina kaslarını kasması sonucu cinsel ilişkiye girememe haline "vajinismus" denir.
© Copyright 2010 Jinekomed Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı
Powered By Nar Bilişim